Ukraiński urząd antykorupcyjny skierował do sądu zawiadomienie o podaniu przez Sławomira Nowaka nieprawdziwych informacji w deklaracji majątkowej. – poinformowała w poniedziałek agencja Unian.

Pełniący obowiązki szefa ukraińskiej państwowej agencji ds. dróg (Ukrawdororu) Sławomir Nowak znalazł się pod lupą ukraińskiej Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK). NAZK skierował do sądu protokół administracyjny o zgłoszeniu przez Nowaka nieprawdziwych informacji w deklaracji majątkowej.

Jak napisano w komunikacie NAZK, agencja dokonała pełnej weryfikacji deklaracji majątkowej szefa Ukrawtodoru za 2017 rok i stwierdziła nieprawidłowości na sumę przekraczającą stukrotność minimum socjalnego dla osób zdolnych do pracy. „W oświadczeniu urzędnik nieprawidłowo podał wartość samochodu i kwotę środków zdeponowanych na rachunkach bankowych. Ogółem ustalono zadeklarowanie nieprawdziwych informacji na sumę 189,2 tys. hrywien [według obecnego kursu NBP prawie 30 tys. złotych – red.]” – napisano w komunikacie NAZK.

Sławomirowi Nowakowi grozi teraz grzywna w wysokości od 100 do 250-krotności minimum socjalnego dla osób zdolnych do pracy, czyli od 200 tys. do 500 tys. hrywien. W przeliczeniu na złotówki daje to kwotę 31-78 tys. zł.

Przypomnijmy, że rok temu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wykryła proceder rozkradania środków publicznych przez zastępcę szefa Ukrawtodoru.

W lipcu br. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował fatalny stan ukraińskich dróg i obwinił za to Ukrawtodor. Jak się wyraził, kierownictwo agencji powinno zostać za to „posadzone”.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Sławomirowi Nowakowi wytknięto naruszenie przepisów antykorupcyjnych

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sławomir Nowak został szefem Ukrawtodoru w październiku 2016 roku decyzją ukraińskiego rządu. Musiał przy tym przyjąć ukraińskie obywatelstwo. Jednocześnie zaprzeczył, że zrzekł się obywatelstwa Polski.

Kresy.pl / Unian / nazk.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz