Według byłej wiceminister finansów w rządzie PO – PSL, prof. Elżbiety Chojnej-Duch, luka VAT była wielkości rocznego polskiego budżetu, czyli ok. 250 mld złotych. Potwierdziła też, że Sławomir Nowak jako minister w KPRM decydował o pracach nad przepisami ws. VAT.

W środę rano w rozmowie na antenie RMF FM prof. Elżbieta Chojna-Duch powiedziała, że z powodu nieszczelności vatowskiej „wiele grup przestępczych na pewno się wzbogaciło i te pieniądze są pewnie gdzieś w rajach podatkowych”. Jej zdaniem, luka VAT „była wielkości budżetu Polski”.

– Najważniejsze jest to, że ta luka [VAT – red.] była ogromna, była wielkości budżetu Polski – powiedziała była wiceminister finansów. – Liczmy 250 miliardów złotych, a budżet wynosi 200-300 w zależności, czy po stronie wydatków, czy po stronie dochodów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Jej zdaniem przepisy vatowskie skonstruowano tak, że „umożliwiały różnego rodzaju nadużycia, oszustwa i wyłudzenia”.

– Ale to nie tylko przepisy, ale i cały ciąg zdarzeń po tym. Czyli stosowanie prawa, a więc administracja podatkowa, kontrola skarbowa, orzecznictwo, interpretacje podatkowe zbyt łagodne. To nie tylko prawo polskie, ale i prawo europejskie. Orzecznictwo europejskie i na końcu właśnie sądy – mówiła prof. Chojna-Duch.

Była wiceminister została zapytana, dlaczego ówczesny premier Donald Tusk odsunął ją od prac nad ustawą VAT. Jej zdaniem powodem było to, że mówiła w telewizji o „nieszczelności” w kwestii VAT. – I być może rozwinęłam to – dodała.

Jej zdaniem, kontrowersyjne przepisy nie były tworzone przez jedną osobę, ale przez grupę osób. Profesor była też pytana o rolę w tej sprawie Sławomira Nowaka, ówczesnego ministra w KPRM i doradcy premiera Tuska. Według jej wcześniejszych zeznań, Nowak decydował o kształcie prac nad przepisami dotyczącymi VAT. Chojna-Duch potwierdziła to i dodała, że „nawet wysłał pismo nakazujące nam podejmowanie tych rozstrzygnięć, które zapadają w gabinecie u niego w kancelarii premiera”.

Przeczytaj: Bliski współpracownik Tuska wiedział o mafii VAT-owskiej

RMF FM / rfm24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz