Jeszcze w tym miesiącu po ukraińskiej stronie granicy z Polską rozpocznie się odbudowa drogi prowadzącej do przejścia granicznego w Hruszowie-Budomierzu. Środki na remont drogi pochodzą z kredytu udzielonego przez polski rząd. Biurokratyczne procedury przez 3 lata wstrzymywały wykorzystanie kredytu.

Droga prowadząca do przejścia w Hruszowie-Budomierzu po ukraińskiej stronie granicy bardziej przypomina bezdroża niż normalną szosę. Od tego miesiąca ma zacząć się to zmieniać. Jak podał w poniedziałek lwowski portal Twoje Misto, szef Ukrawtodoru w obwodzie lwowskim Ołeh Bereza zapowiedział na briefingu, że jeszcze w sierpniu polska firma, która wygrała przetarg na odbudowę tej drogi, przywiezie na miejsce prac swój sprzęt.

„Biurokratyczne momenty trwały trzy lata, ale teraz zaktywizowaliśmy się i Polacy już przywożą sprzęt do Jaworowa-Hruszowa. Myślę, że do 20 sierpnia przywiozą do 30 jednostek sprzętu i zaangażują 30 pracowników” – powiedział Oleh Bereza.

Ukraiński urzędnik powiedział, że przygotowywane są także dokumenty, które pozwolą na otrzymanie zezwolenia na początek prac przy remoncie drogi pomiędzy Starym Samborem a przejściem granicznym Smolnica-Krościenko. Projekt remontu drogi Niżankowce-Sambor-Drohobycz-Stryj jest na etapie ekspertyzy, a dokumenty dotyczące remontu drogi Czerwonohrad (d. Krystynopol)-Rawa Ruska wkrótce będą przekazywane do ekspertyzy.

Wszystkie wymienione odcinki dróg mają zostać wyremontowane ze środków pochodzących z preferencyjnego kredytu udzielonego przez rząd RP na okres 5 lat. Warunkiem strony polskiej jest, by 60% kredytowanych towarów i usług dostarczyli polscy przedsiębiorcy.

Jak podaje Twoje Misto, zgodnie z tym wymogiem w przetargach zwyciężyły dwie polskie firmy. Droga Hruszów-Niemirów zostanie odbudowaana przez UNIBEP S.A. za 3,5 mln euro. Wszystkie pozostałe odcinki: Smolnica-Stary Sambor (za 2 mln euro), Jaworów-Hruszów (6,8 mln euro), Czerwonohrad-Rawa-Ruska (21,5 mln euro) i Niżankowycze-Sambor-Drohobycz-Stryj (19, 5 mln euro) – wykona firma DROG-BUD Sp. z o.o.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PRZECZYTAJ: Ukraiński rząd chce odblokować wykorzystanie 100 mln euro kredytu od Polski

Kresy.pl / Twoje Misto

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz