W związku z odmową zamknięcia Poczajowskiej Ławry – drugiego tak ważnego klasztoru prawosławnego na Ukrainie po Peczerskiej Ławrze w Kijowie – lokalne władze zdecydowały o objęciu kwarantanną całego Poczajowa. – podał w poniedziałek kanał TSN.

W kilkutysięcznym Poczajowie potwierdzono już około 30 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego 13 w ciągu poprzedniej doby. Zdaniem lekarzy to wynik Niedzieli Palmowej, podczas której do Ławry przybyły setki wiernych. Wśród zarażonych są też mnisi z klasztoru – diakon i chórzyści a także czterech duchowych, którzy służą w parafiach, ale przebywali w klasztorze. Jednak jak twierdzi TSN, zakonnicy nie chcieli podporządkować się poleceniom władz – nie zamknęli świątyni i nie przekazali spisu osób mających kontakt z zarażonymi. W związku z tym postanowiono odizolować cały Poczajów.

Od wtorku na drogach dojazdowych do Poczajowa ustanowiono cztery posterunki obsadzone policjantami, żołnierzami i medykami. Do miasta nie wpuszcza się ludzi bez pilnej potrzeby. Dozwolone są jedynie transporty towarów i leków. Wartownicy monitorują przestrzeganie kwarantanny, ustalają trasę i cel podróży, przeprowadzają pomiar temperatury ciała, a w razie potrzeby, dezynfekcję środków transportu.

W sprawie naruszenia reguł kwarantanny przez duchownych Poczajowskiej Ławry policja wszczęła dochodzenie. Trwają przesłuchania świadków; organizatorom uroczystości z udziałem wiernych może grozić nawet odpowiedzialność karna.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, koronawirus opanował również Peczerską Ławrę w Kijowie. Zaraziło się tam już ponad 100 duchownych. Zmarło trzech, przy czym nie jest jasne, czy z powodu COVID-19.

Położona na historycznym Wołyniu Poczajowska Ławra jest drugim najważniejszym klasztorem prawosławnym na Ukrainie, po Ławrze Peczerskiej. Podobnie jak obiekt w Kijowie znajduje się ona w rękach Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Kresy.pl / tsn.ua / risu.org.ua / ukrinform.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz