Papież Franciszek wzywa do pilnego podjęcia wspólnych wysiłków na drodze do ochrony planety w oświadczeniach z okazji Dnia Ziemi 2021 – poinformował w czwartek portal Vatican News.

W czwartek, z okazji 51. Dnia Ziemi, papież Franciszek opublikował dwie wiadomości wideo przypominające o znaczeniu współpracy na rzecz ochrony planety. W przesłaniu na szczyt przywódców w sprawie klimatu Papież powiedział, że inicjatywa ta wyznacza światowym przywódcom drogę do spotkania COP26, które odbędzie się w Glasgow w Szkocji w listopadzie 2021 r.

Powiedział, że szczyt przywódców zachęca narody, aby „troszczyły się o naturę, o ten dar, który otrzymaliśmy i który musimy leczyć, strzec i nieść naprzód. Zależy nam na tym, aby środowisko było czystsze i zachowane i troszczymy się o naturę, aby o nas dbała” – powiedział Papież.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W osobnym przesłaniu wideo z okazji Dnia Ziemi 2021 papież Franciszek kontynuował w tym samym duchu.

„Zawsze dobrze jest przypomnieć sobie rzeczy, które sobie powiedzieliśmy, aby nie popadły w zapomnienie” – powiedział Papież. „Od jakiegoś czasu stajemy się coraz bardziej świadomi, że przyroda zasługuje na ochronę, nawet jeśli tylko dlatego, że interakcja człowieka z różnorodnością biologiczną Boga musi być traktowana z najwyższą troską i szacunkiem”.

Papież Franciszek podkreślił, że kryzys pokazał „co się dzieje, gdy świat zatrzymuje się, zatrzymuje się, nawet na kilka miesięcy”. Zwrócił uwagę na wpływ pandemii na przyrodę i zmiany klimatyczne, uważa, że globalna przyroda potrzebuje ludzi.

Zobacz też: Papież Franciszek: Pandemia COVID-19 udowodniła, że same siły rynkowe nie przynoszą korzyści społecznych

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Ponadto „pandemia Covid nauczyła nas tej współzależności, podziału planety” – powiedział papież Franciszek, dodając, że zarówno globalne katastrofy – Covid-19, jak i kryzys klimatyczny – pokazują, że kończy nam się czas. „Mamy środki, czas działać, jesteśmy na skraju” – nalegał.

Papież Franciszek dodatkowo zilustrował znaczenie podjęcia działań na rzecz ochrony planety, przypominając stare hiszpańskie powiedzenie: „Bóg zawsze wybacza, ludzie przebaczają od czasu do czasu, natura już nie wybacza”.

Dodał, że wyzwania, przed którymi stoi ludzkość w związku z pandemią, które przejawiają się również w zmianach klimatycznych, muszą kierować nas w stronę innowacji i inwencji oraz poszukiwania nowych ścieżek. W związku z tym „będziemy bardziej odporni, gdy będziemy pracować razem, a nie samotnie” – stwierdził Papież Franciszek. „Nie wychodzimy z kryzysu w ten sam sposób, wychodzimy lepiej lub gorzej” – stwierdził. „

Kończąc swoje przesłanie, Papież Franciszek wezwał światowych przywódców do działania z odwagą i sprawiedliwością oraz do mówienia ludziom zawsze prawdy, aby wiedzieli, jak chronić siebie i planetę przed zniszczeniem.

Zobacz też: Papież zakończył pielgrzymkę do Iraku

Kresy.pl/Vatican News

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz