Papież Franciszek przekonywał w niedzielę, że pandemia COVID-19 była kryzysem, który udowodnił, że same siły rynkowe i polityka gospodarcza „spływania środków” nie przyniosły korzyści społecznych – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters, zdaniem papieża Franciszka pandemia COVID-19 pokazała, że same działania rynkowe nie są w stanie przynosić korzyści społecznych.

W encyklice na temat ludzkiego braterstwa „Fratelli Tutti” Franciszek napisał również, że własność prywatna nie może być uważana za absolutne prawo we wszystkich przypadkach, w których niektórzy żyją ekstrawagancko, podczas gdy inni nie mają nic.

Zobacz też: Papież Franciszek wzywa do przystąpienia do negocjacji między Armenią i Azerbejdżanem

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Fratelli w języku włoskim oznacza braci, ale używa się go również w znaczeniu braci i siostry.  Papież mówi w pierwszym wierszu 86-stronicowej encykliki, że św. Franciszek „zwracał się do swoich braci” w ten sposób. W dokumencie 15 razy używa określenia „mężczyźni i kobiety” i kilkakrotnie mówi o obronie praw i godności kobiet.

Encyklika, którą Franciszek podpisał w sobotę w Asyżu, obejmuje takie tematy, jak braterstwo, imigracja, przepaść między bogatymi a biednymi, niesprawiedliwości gospodarcze i społeczne, brak równowagi w opiece zdrowotnej i pogłębiająca się polaryzacja polityczna w wielu krajach.

„Byli tacy, którzy chcieliby, abyśmy uwierzyli, że wolność rynku wystarczyła, aby wszystko było bezpieczne po uderzeniu pandemii” – napisał.

Franciszek potępił „ten dogmat neoliberalnej wiary”, który odwołuje się do „magicznych teorii skapywania jako jedynego rozwiązania problemów społecznych”. Dobra polityka gospodarcza, powiedział, „umożliwia tworzenie miejsc pracy, a nie ich redukcję”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Encykliki są najbardziej autorytatywną formą pisma papieskiego, ale nie są nieomylne.

Zobacz też: Papież Franciszek: Osaczeni przez wiele ideologii możemy zatracić smak ciszy, refleksji, dialogu z Panem

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz