Papież zakończył pielgrzymkę do Iraku

Papież Franciszek zakończył w poniedziałek swoją historyczną wizytę w Iraku odlatując z lotniska w Bagdadzie do Rzymu.

Papież został pożegnany na lotnisku w Bagdadzie przez prezydenta Iraku Barhama Saliha, mimo iż w programie wizyty nie przewidziano ceremonii pożegnalnej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Pozdrawiam Waszą Świątobliwość Papieża Franciszka, który był naszym gościem w Bagdadzie, An-Nadżaf, Ur, Niniwie i Irbilu, przynosząc wielkie przesłanie o człowieczeństwie i solidarności z naszym krajem. Jego obecność, będąca znakiem pokoju i miłości, pozostanie na zawsze w sercach wszystkich Irakijczyków” – napisał iracki prezydent po odlocie Franciszka, podaje Vatican News.

Podczas pierwszej w historii papieskiej wizyty w Iraku Franciszek odwiedził cztery miasta, w tym Mosul, dawną twierdzę Państwa Islamskiego. W sobotę po raz pierwszy w historii spotkał się z przywódcą irackich szyitów Wielkim Ajatollahem Alim al-Sistanim. Tego samego dnia wziął udział w międzyreligijnym spotkaniu w Ur, uważanym za miejsce narodzin czczonego przez Żydów, chrześcijan i muzułmanów Abrahama.

W niedzielę w chrześcijańskim mieście Karakosz, gdzie cała społeczność chrześcijańska została wyparta przez bojowników ISIS, Franciszek wezwał chrześcijan do przebaczenia swoim ciemięzcom i odbudowania życia. Ten dzień zakończył się mszą na świeżym powietrzu na stadionie w Irbilu, która przyciągnęła prawie 10 tys. uczestników.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pielgrzymka do Iraku miała być wsparciem papieża dla wspólnoty chrześcijan w Iraku, którzy przeżyli szczególnie ciężkie czasy, gdy znaczną część kraju kontrolowali bojownicy Państwa Islamskiego. W ciągu ostatnich 20 lat społeczność chrześcijańska w tym kraju, jedna z najstarszych na świecie, zmniejszyła się z około 1,5 miliona wiernych do około 300 tysięcy.

Jak podawaliśmy, dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas pielgrzymki Irak postawił na nogi tysiące funkcjonariuszy wojska, policji i sił specjalnych.

Kresy.pl / apnews.com / vaticannews.va

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz