„Pracodawca ma prawo zwolnić dyscyplinarnie zatrudnionego, który okłamał firmę i nie przekazał informacji o podróży za granicę w okresie pandemii” – podaje we wtorek Dziennik Gazeta Prawna (DGP).

Tak wynika z prawomocnego wyroku sądu okręgowego w Olsztynie z 29 stycznia 2021 r. Może mieć on precedensowy charakter, bo potwierdza, że w szczególnych okolicznościach firma ma prawo żądać od zatrudnionych dodatkowych informacji. A okłamywanie pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy, i to w trybie natychmiastowym – PAP cytuje medium.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Podkreślono, że sprawa dotyczyła przedsiębiorstwa, które już 6 marca 2020 r. zobowiązało pracowników do przekazywania informacji o wyjazdach zagranicznych (uzasadniano to bezpieczeństwem pracy w czasie pandemii). Jeden z zatrudnionych był w Holandii w ostatni weekend marca 2020 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

30 marca przyszedł do pracy i miał kontakt z pozostałymi zatrudnionymi. Nikogo nie poinformował o wyjeździe. Na pytania przełożonego dotyczące ewentualnego zagranicznego pobytu, wielokrotnie odpowiadał nieprawdziwie. Został w rezultacie dyscyplinarnie zwolniony przez firmę. Odwołał się do sądu. „Ten przyznał rację pracodawcy” – pisze DGP.

Zdaniem sądu w okresie pandemii pytanie o to, czy w ostatnim czasie pracownik nie przebywał w miejscu występowania wirusa SARS CoV-2 jest zasadne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Bloomberg: Bez szczepienia na Covid-19 możemy mieć problem z lotem za granicę

Sąd uznał, że zatrudniony rażąco naruszył podstawowe obowiązki pracownicze i zasady współżycia społecznego, narażając bezpieczeństwo pozostałych pracowników. W związku z powyższym uznał, że zwolnienie dyscyplinarne było uzasadnione.

pap / rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz