Niemieckie media opisują poufną strategię dla niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która wyciekła w piątek. Plan przewiduje m.in. masowe profilaktyczne testowanie na obecność koronawirusa oraz izolację zarażonych.

Jak informuje Deutsche Welle, dziennik „Sueddeutsche Zeitung” oraz stacje NDR i WDR podały w piątek, że wyciekł poufny dokument dla niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Według dokumentu, w kwestii zwalczania epidemii koronawirusa, Niemcy powinni wzorować się na działaniach Korei Południowej poprzez masowe wykonywanie testów na obecność wirusa oraz szybką izolację osób zakażonych.

Zobacz także: W Polsce przeprowadzono do tej pory 38674 testów na koronawirusa – w Niemczech 410000

Dokument cytowany przez media wskazuje, że konieczne jest znaczne zwiększenie ilości wykonywanych w Niemczech testów. Ma ono ratować zdrowie i życie ludzi oraz zapobiec jeszcze poważniejszym konsekwencjom gospodarczym epidemii. Jak informuje portal Deutsche Welle autorzy dokumentu zalecają wykonywanie testów „zarówno u osób, które same podejrzewają u siebie zarażenie koronawirusem, jak i wszystkich osób, z którymi miały kontakt osoby o pozytywnym wyniku testu”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem niemieckich ekspertów, w kraju można w bardzo szybkim tempie zwiększyć liczbę wykonywanych testów. W ich opinii od 6 kwietnia będzie możliwe przeprowadzanie nawet 50000 testów dziennie. Od 13 kwietnia liczba ta miałaby wzrosnąć do 100 tysięcy, zaś pod koniec kwietnia sięgnąć 200 tysięcy dziennie (szacunki przedstawione przez „Sueddeutsche Zeitung”).

Według niemieckiego ministra zdrowia Jensa Spahna aktualnie możliwe jest przeprowadzenie od 300 tysięcy do 500 tysięcy testów na COVID-19 w tygodniu.

Autorzy dokumentu sugerują konieczność odejścia od dotychczasowej strategii, polegającej na „testowaniu, aby potwierdzić sytuację”, na rzecz badań profilaktycznych. Ich zdaniem dzięki tego typu działaniom w Korei Południowej udało się ograniczyć zakazy wychodzenia z domów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Koronawirus: Niemcy ogłosiły pakiet pomocowy – jego całkowita wartość sięgnie 750 miliardów euro

Twórcy dokumentu zaznaczają także, że w celu ułatwienia znajdowania osób, które miały kontakt z zakażonymi, koniecznym może okazać się śledzenie telefonów komórkowych. Postulują także zastosowanie innowacyjnych metod przeprowadzania badań np. stworzenia stanowisk drive trough albo w formie budki telefonicznej, ograniczających ryzyko zarażenia się personelu medycznego.

Zdaniem portalu „Spiegel” w przypadku braku podjęcia dodatkowych działań przez niemieckie władze, mogłoby dojść do zakażenia nawet 70 proc. niemieckiej populacji. Oznaczałoby to, że aż 80 procent pacjentów wymagających intensywnej opieki medycznej nie mogłoby liczyć na terapię.

Do piątku w Niemczech potwierdzono 43 700 przypadków zakażenia koronawirusem. 270 osób zmarło (dane agencji DPA).

dw.com / sueddeutsche.de / spiegel.de / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz