Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Antonio Costa podczas wizyty w Kijowie zapowiedział dalsze dostarczanie Ukrainie uzbrojenia "w miarę możliwości".

Premier Portugalii Antonio Costa odwiedził Kijów w sobotę - podała agencja prasowa Ukrinform. Szef portugalskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim obiecywał, że Portugalia zapewni Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie wojskowe.

„Wysłaliśmy wsparcie wojskowe. Najpierw była to broń nieśmiercionośna, potem broń śmiercionośna w ramach zapytań wysyłanych przez Ukrainę i zgodnie z naszymi możliwościami, bo nie mamy wszystkich zasobów, których teraz potrzebuje Ukraina" - powiedział Costa.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w czwartek zamiar budowy nowego samolotu An-225 "Mrija", dedykując ten projekt pamięci pilotów poległych na wojnie. Koszt przedsięwzięcia wyniesie co najmniej 800 milionów dolarów. "To nie jest kwestia pieniędzy, to kwestia ambicji" - podkreślił prezydent Ukrainy. An-225 "Mrija" był największym użytkowanym samolotem na świecie.

Podczas czwartkowego spotkania online z ukraińskimi studentami Wołodymyr Zełenski przypomniał, że kiedyś pojawił się już pomysł zbudowania drugiego egzemplarza An-225 "Mrija". "To kwestia wizerunku naszego państwa i wszystkich wspaniałych pilotów, którzy polegli w tej wojnie" - powiedział, cytowany przez agencję Interfax Ukraina. "To nie jest kwestia pieniędzy, to kwestia ambicji" - zaznaczył.

Podkreślił, że poruszył temat odbudowy samolotu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zwolnił Eitvydasa Bajarunasa z pełnienia funkcji ambasadora tego państwa w Rosji - podał w poniedziałek portal Delfi.

Dekret, podpisany przez głowę litewskiego państwa w poniedziałek, przewiduje, że Bajarunas przestanie pełnić funkcję ambasadora od 1 czerwca br.

Nausėda odwołał ambasadora w Rosji na wniosek rządu i za zgodą komisji spraw zagranicznych litewskiego Sejmu.

Polska przekazała Ukrainie praktycznie cały swój zapas części zamiennych i uzbrojenia do myśliwców MiG-29 – twierdzi portal Onet.pl.

W opublikowanym w piątek na portalu Onet.pl artykule napisano, że ukraińskie lotnictwo może odtwarzać zdolność bojową swoich myśliwców dzięki częściom zamiennym i uzbrojeniu z Polski.

Członkowie Konfederacji skomentowali w poniedziałek słowa premiera Mateusza Morawieckiego pod adresem Norwegii. "To jest kardynalny błąd w stosunkach międzynarodowych" - mówią politycy. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%