Służba Bezpieczeństwa Ukrainy sprawdzi, czy wykonując hymn Węgier podczas inauguracji nowej rady gminnej we wsi Sjurte na Zakarpaciu deputowani naruszyli prawo.

Jak podawaliśmy w poniedziałek, inauguracja nowej rady gminnej w zamieszkanej przez Węgrów gminie Sjurte w ukraińskim obwodzie zakarpackim miała etniczny charakter. Z nagrania opublikowanego w mediach wynika, że przewodniczący rady razem z deputowanymi odśpiewał węgierski hymn. Okazuje się, że doniesieniami ze Sjurte zainteresowała się Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

“Na Zakarpaciu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, w granicach swoich ustawowych kompetencji, sprawdza informacje o możliwych oznakach nielegalnej działalności w działaniach deputowanych zjednoczonej wspólnoty terytorialnej wsi Sjurte” – podała SBU w poniedziałek w komunikacie.

SBU potwierdziła, że 21 listopada podczas zaprzysiężenia z inicjatywy przewodniczącego część radnych wykonała hymn Węgier.

“Materiały otrzymane przez Służbę dotyczące tego wydarzenia są obecnie dokładnie sprawdzane” – zapewniła SBU zapowiadając podjęcie “odpowiednich kroków” na podstawie przeprowadzanej weryfikacji.

Sjurte (węg. Szurte) położona jest w zachodniej części obwodu zakarpackiego, 10 kilometrów od granicy Węgier i kilka kilometrów od granicy Słowacji. Jest w większości zamieszkana przez etnicznych Węgrów. Szefem gminnej administracji jest przedstawiciel tej mniejszości narodowej Arpad Puskar. Większość w radzie zdobyła Partia Węgrów Ukrainy (KMKSZ-UMP).

Jak pisaliśmy, to nie jedyne działania wobec mniejszości węgierskiej podjęte w ostatnim czasie przez SBU. Funkcjonariusze tej służby przeprowadzili w poniedziałek przeszukania w siedzibie stowarzyszeń „O Instytut Węgierski” oraz Zakarpackiego Centrum Rozwoju Ekonomicznego. Ukraińska specsłużba wkroczyła też do mieszkania László Brenzovicsa, przewodniczącego Stowarzyszenia Kulturalnego Węgrów Zakarpacia (KMKS) oraz Partii Węgrów Ukrainy (UMP). SBU twierdzi, że wspomniane węgierskie organizacje charytatywne mogły podważać suwerenność Ukrainy na części jej terytorium, a niektórzy jej działacze dopuścić się zdrady państwowej. Służba twierdzi, że w czasie przeszukania wykryła materiały „popularyzujące ideę Wielkich Węgier” oraz „stworzenie na Zakarpaciu autonomii etnicznej”, co zakwalifikowano jako przykłady „działalności sprzecznej z prawem”. Działania SBU spotkały się już z protestami władz w Budapeszcie.

Kresy.pl / ssu.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply