W obwodzie zakarpackim na Ukrainie uchylono już wszystkie uchwały miejscowych samorządów o nadaniu językom mniejszości narodowych statusu języków regionalnych.

Ukraiński pełnomocnik ds. ochrony języka państwowego Taras Kremiń poinformował we wtorek, że na Zakarpaciu skasowano kolejne dwie uchwały samorządów o funkcjonowaniu języków regionalnych.

Z informacji podanej na stronie internetowej ukraińskiego pełnomocnika ds. ochrony języka państwowego wynika, że prokuratura obwodu zakarpackiego powiadomiła go pisemnie, że 29 grudnia 2020 roku berehowska rada rejonowa unieważniła uchwałę nieistniejącej już winohradiwskiej rady rejonowej (po reformie administracyjnej została ona włączona do rady berehowskiej) oraz swoją uchwałę z 2012 roku o statusie języka regionalnego.

Taras Kremiń nie podał, jaki język pozbawiono statusu regionalnego, lecz rejon berehowski jest zwarcie zamieszkany przez Węgrów.

Berehowska rada rejonowa uzasadniła uchylenie uchwały o języku regionalnym tym, iż ustawa „O zasadach państwowej polityki językowej” z 2012 roku, która dopuszczała nadawanie językom mniejszości takiego statusu, w 2018 roku została uznana przez ukraiński Sąd Konstytucyjny za niekonstytucyjną.

Jak wynika z komunikatu pełnomocnika ds. ochrony języka państwowego, do egzekwowania uchylania wydanych przez samorządy „niezgodnych z prawem” uchwał o językach regionalnych zaangażował on Prokuraturę Generalną Ukrainy.

Taras Kremiń przypomniał, że wcześniej doprowadzono do uchylenia uchwały o statusie języka rumuńskiego jako regionalnego w jednym z sołectw w obwodzie zakarpackim. „Tym samym wszystkie decyzje samorządów w sprawie funkcjonowania języków regionalnych na Zakarpaciu zostały uchylone” – napisała do niego w liście prokuratura obwodu zakarpackiego.

Jak pisaliśmy, Berehowo-Beregszász to główne centrum mniejszości węgierskiej na Ukrainie. 48,1% mieszkańców miasta to Węgrzy, którzy stanowią w nim największą grupę narodowościową.

CZYTAJ TAKŻE: Węgierscy europosłowie wzywają KE do podjęcia działań ws. traktowania przez Ukrainę Węgrów z Zakarpacia

Kresy.pl / mova-ombudsman.gov.ua / beregvidek.gov.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz