W położonym przy granicy Węgier i zamieszkanym przez etnicznych Węgrów regionie Ukrainy po raz kolejny doszło do szowinistycznego wystąpienia.

Ukraiński portal Jewropejska Prawda informuje, że w nocy z 15 na 16 marca, w położonym na Zakarpaciu Berehowie (węg. Beregszász) doszło do ataków wandali na samochody. Łącznie wybito szyby w dziewięciu maszynach. Wszystkie miały węgierskie tablice rejestracyjne. Na szowinistyczną motywację sprawców może wskazywać fakt, że na parkingu pod kompleksem sportowym “Zakarpacie” obok nich stały także samochody z ukraińskimi rejestracjami, ale żaden z takich pojazdów nie został uszkodzony.

Berehowe-Beregszász to główne centrum mniejszości węgierskiej na Ukrainie. 48,1% mieszkańców miasta to Węgrzy, którzy stanowią w nim największą grupę narodowościową. Co ciekawe to ukraińskie miasto ma nawet swojego reprezentanta w Parlamencie Europejskim. W 2014 roku została do niego wybrana wywodząca się z Berehowa Andrea Bocskor, która wystartowała na terenie Węgier, z list rządzącego tym państwem Fideszu. Węgrzy stanowią większość mieszkańców rejonow Zakarpacia położonych wzdłuż granicy ukraińsko-węgierskiej.

Atak na samochody z węgierskimi tablicami w Berehowie to kolejny z antywęgierskich incydentów do jakich doszło ma Zakarpaciu. Być może ma on związek z marszem organizowanym 17 marca przez ukraińskich nacjonalistów w Użhorodzie. Aktywiści takich organizacji jak “Karpacka Sicz”, Tryzub im. Stepana Bandery, Prawy Sektor i C14 nie ukrywają swojego antywęgierskiego nastawienia. W czasie poprzednich marszów zorganizowanych przez te organizacje skandowano hasło “Węgrzy na noże”. Władze Węgier ostrzegły nawet swoich obywateli przed podróżowaniem na Zakarpacie w dniach 16-18 marca.

Budynek Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia był w lutym bieżącego roku dwukrotnie atakowany tzw. koktajlami Mołotowa –4. lutego i 27. lutego.  Ukraińskie władze przypisują zorganizowanie ataków mieszkańcowi Naddniestrza. Stosunki między Ukrainą i Węgrami uległy pogorszeniu po tym gdy ukraińskie władze przeforsowały dyskryminacyjną ustawę oświatową zakładającą faktyczną ukrainizację ponadpodstawowych szkół, do tej pory nauczających w językach mniejszości narodowych. Stworzyło to zagrożenie także dla szkół węgierskich.

eurointegration.com.ua/mukachevo.net/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Nie mam nic przeciwko temu ,żeby podobnie robili z autami na polskich rejestracjach.Szczególnie tymi starszymi (hi,hi).Czytałem ,że na manifestację banderowską we Lwowie cała masa takich się zjechała.