Azowcy za pozostawieniem lwów na Cmentarzu Orląt

Korpus Narodowy – ukraińska skrajnie nacjonalistyczna partia polityczna opowiedziała się za pozostawieniem posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. W zamian ukraińscy radykałowie oczekują, że Ukraina i Polska zjednoczą się w walce ze „wspólnym wrogiem – Moskwą”.

Stanowisko Korpusu Narodowego w sprawie rzeźb lwów, których usunięcia zażądała Rada Obwodu Lwowskiego, ukazało się z sobotę na profilu lwowskich struktur tej partii.

Zdaniem azowców (tak określa się osoby związane z organizacjami powstałymi na bazie pułku ukraińskiej Gwardii Narodowej „Azow”, m.in. z Korpusem Narodowym) Cmentarz Orląt stał się ostatnio „przedmiotem politycznych manipulacji”. W swoim oświadczeniu skrytykowali radę obwodową za żądanie usunięcia rzeźb z polskiego cmentarza podczas gdy „na Ukrainie trwa konflikt z Rosją a ulice Lwowa i stolicy [Ukrainy] mają bezlik odniesień do radzieckiej okupacji”. Według nich problem lwów jest „wyssany z palca” o czym ma świadczyć brak demontażu wielu radzieckich pomników wciąż stojących na Ukrainie.

Lwowscy azowcy uważają, że rzeźby nie noszą „antypolskiej symboliki” od kiedy władze radzieckie w latach 70. usunęły z tarcz trzymanych przez lwy napisy „Zawsze wierny” i „Tobie Polsko”. Jak napisali, obecnie są to „po prostu lwy z tarczami”.

„Korpus Narodowy występuje przeciw wrogości tam, gdzie jej nie ma. Zniszczenie lwów w mieście Lwa tylko za to, że zostały postawione przez Polaków, jest po prostu śmieszne i tragikomiczne. Ukraińcy i Polacy powinni dać spokój martwym i pracować nad historycznym pojednaniem i porozumieniem pomiędzy ukraińskim i polskim narodem. Mamy wspólnego wroga – Rosję. (…) Ukraińscy politycy powinni przejawić dyplomatyczne zdolności i działać na rzecz wzmocnienia antyrosyjskiej międzynarodowej pozycji”. – napisano w oświadczeniu.

Korpus Narodowy to skrajnie nacjonalistyczna ukraińska partia polityczna powstała na bazie pułku Azow. Członkowie i organizacje ruchu azowskiego odwołują się do symboliki i ideologii neopogańskiej, banderowskiej, a także – neonazistowskiej.

PRZECZYTAJ: Członkowie pułku Azow wznieśli posąg Peruna i wznosili do niego modły

Na początku marca br. Korpus Narodowy zorganizował we Lwowie antypolski marsz związany z rocznicą śmierci kata Polaków, dowódcy UPA Romana Szuchewycza. Przeszedł on ulicami miasta pod hasłem „Miasto Lwów nie dla polskich panów”. Parę tygodni temu azowcy przeprowadzili kolejną akcję pod tym hasłem.

Na początku br. azowcy oficjalnie ogłosili powstanie tzw. Drużyn Narodowych – nieformalnej milicji, której zadaniem ma być pilnowanie porządku na ulicach ukraińskich miast. Od tego czasu osoby w uniformach Drużyn Narodowych wielokrotnie widziano podczas różnych incydentów z użyciem przemocy.

PRZECZYTAJ: Narodowe Drużyny Azowa z siekierami i młotami rozbiły obóz Romów pod Kijowem

W maju 2017 roku, w związku z uzasadnionymi kontrowersjami dot. Azowa, Kongres USA zadecydował, że środki z pomocy finansowej dla Ukrainy nie mogą być wykorzystywane przez pułk Azow.

W swoim programie Korpus Narodowy ma postulat utworzenia antyrosyjskiego bloku państw zwanego Międzymorzem, w którym widzą m.in. Polskę. W związku z tym niekiedy azowcy łagodzą swoje stanowisko wobec Polaków. W przeszłości dochodziło także do prób ocieplania wizerunku ruchu azowskiego przez proukraińskie środowiska w Polsce, które argumentowały, że ruch ten nie jest antypolski i może być sojusznikiem w przeciwstawianiu się Rosji. Służyły temu m.in. manipulacje o członkach Azowa jakoby porządkujących Cmentarz Janowski we Lwowie. Środowiska te biorą też udział w konferencjach organizowanych m.in. przez Ruch Azowski. Niedawno w jednej z takich konferencji wziął udział dr Jerzy Targalski

Kresy.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Władze radzieckie w latach 70. usunęły napisy z lwich tarcz? Bzdura! Napisów nie było już tam w 1942 r., co pozwala sugerować, że usunięto je albo w czasach I okupacji sowieckiej albo tuż po wkroczeniu do Lwowa Niemców. Kto tego dokonał? Pytanie pozostaje otwarte, ale znając zamiłowanie Ukraińców do śladów polskości w Małopolsce Wschodniej, jak również ich ochocze niszczenie polskich pomników w 1918-1919 r. na okupowanym przez wojska ZURL terytorium południowo-wschodniej Polski – odpowiedź wydaje się oczywista…

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Takiego wała, a nie “pojednanie” i walka z wyimaginowanym wrogiem, czyli z Rosjanami, w której widzą nas te zwyrodniałe ścierwa i o czym bezustannie skowyczą, bo postawa Polski jest warunkiem ich żałosnej egzystencji. Żaden przyzwoity Polak nie jedna się z satanistyczną masą. Nawet jeśli nasze lwy zostaną usunięte przez swołocz, to i tak prędzej, czy później zostaną przywrócone na swoje miejsce i basta.
  Nie ulega też żadnej wątpliwości, że jest to sprytna zagrywka stepowych, mająca na celu pokazanie – poza szablonową grą na antyrosyjską nutę – że zbiry mają też “dobrą, przyjazną twarz” i można nawet oczekiwać, że informacja o takim właśnie zabarwieniu zostanie przekazana przez tutejsze łże-media.

 3. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Na takie numery jak ” łagodzenie sytuacji”, Polacy byli nabierani przez ukraińców już wiele razy w przeszłości!Na Wołyniu, bazując niestety na dziecięcej naiwności Polaków, po mszy organizowali “zebrania”sugerując Polakom wspólną walkę, potem wyrzynali wszystkich,którzy byli w kościele. Porucznika Rummla, który razem z Krzysztofem Markiewiczem / oficerem polskim/ w dobrej wierze przyjechali , szukać porozumienia i zakończyć banderowskie rzezie Polaków,zaraz obu rozerwano końmi.Takie “negocjacje i porozumienia” są również prawdopodobne z ich obecnymi naśladowcami.
  Cały czas swoim cwaniactwem i chytrości iście diabelską podchodzą Polaków, wiecznie naiwnych i łaknących docenienia!!Ludzie którzy zabijali cywilów w Doniecku, chcą porozumienia, wooon d.
  NIE wierzą , w ani jedno słowo zwłaszcza tych osobników!
  https://www.salon24.pl/u/coryllus/206793,poeta-rozerwany-konmi

  • jwu
   jwu :

   @JeszczePolska Ludzie którzy zabijali cywilów w Doniecku ……….O tym wie niewielkie grono Polaków .Bo wg.oficjalnej narracji naszych mediów i polityków, ci bandyci walczą przeciwko doborowym oddziałom rosyjskiej armii.I swoją walecznością ,nieustępliwością i bohaterstwem ,bronią Polski i UE przed najazdem ruskich krwiożerczych hord.

   • JeszczePolska
    JeszczePolska :

    @jwu Ciekawe że w sytuacji bezustannie ogłaszanego zagrożenia Polski przez rosyjski atak, pan premier sprowadził bank JP Morgan i zachęca do inwestycji w Polsce.Pan prezydent USA podpisał JUST 447 o zwrocie majątków żydom,na kwotę która rośnie jak na drożdżach już 300mld dolców.Poza tym ,nie ma żadnych próbnych alarmów, nie wiemy gdzie są schrony, służba zdrowia troszczy się głównie o szczepienie za nasze pieniądze Ukraińców.
    Nasze zadłużenie wraz z ukrytym długiem ,to 4-5 bln złotych.
    Faktycznie bardzo łakomy kąsek dla ruskich, chyba chodzi “im”o odwracanie uwagi dostarczycieli podatków, czyli nas , od dalszego rozgrabiania kraju!

  • jwu
   jwu :

   @jazmig Niech sami giną w walce z Rosjanami ? I tu jest pies pogrzebany.Bo tak się składa ,że banderowcy nie chcą tam ginąć i dlatego podpuszczają Polaków,by walczyli za nich.