Ukraińscy nacjonaliści szykują we Lwowie marsz pod hasłem „Lwów nie dla polskich panów”

Partia związana z pułkiem „Azow” planuje przeprowadzenie we Lwowie antypolskiego marszu związanego z rocznicą śmierci kata Polaków.

Korpus Narodowy – skrajnie nacjonalistyczna ukraińska partia związana z pułkiem „Azow” zorganizuje w najbliższą niedzielę marsz we Lwowie poświęcony pamięci Romana Szuchewycza – głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii. Na grafice reklamującej marsz napisano, że będzie się on odbywał pod hasłem „Miasto Lwów nie dla polskich panów”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

4. marca Korpus Narodowy zaprasza na marsz pamięci legendarnego komendanta UPA generał-chorążego Romana Szuchewycza. Akcja jest poświęcona 68. rocznicy jego heroicznej śmierci w nierównym boju z okupantami. Zebranie uczestników marszu 4. marca o godz. 17 naprzeciw miejskiego ratusza. Wyjdź i pokaż, do kogo należy Lwów – napisano w środę na stronie internetowej Azowa.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zginął w 5. marca 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Przypomnijmy, że w przeszłości dochodziło do prób ocieplania wizerunku „ruchu azowskiego” przez proukraińskie środowiska w Polsce, które argumentowały, że ruch ten nie jest antypolski i może być sojusznikiem w przeciwstawianiu się Rosji. Latem ubiegłego roku portal Niezalezna.pl i dziennikarze związani z „Gazetą Polską” promowali przedstawiciela partii powiązanej z pułkiem Azow, który „oddał cześć ofiarom rzezi wołyńskiej”.

PRZECZYTAJ: Członkowie pułku Azow oddali cześć ofiarom UPA? Ujawniamy kulisy manipulacji [+FOTO]

– Od dawna choćby z Pawłem Bobołowiczem powtarzamy, że jest pole do rozmowy z naszymi przyjaciółmi ze wschodu, takimi jak np. Taras Macuk ze „Złotego Lwa” czy widoczny tu „Azow”. – pisał wówczas dziennikarz Wojciech Mucha.

Wcześniej Telewizja Republika nagłaśniała akcję jednego z żołnierzy pułku „Azow” ps. Szczur, który sfotografował się na tle polskich grobów na Cmentarzu Janowskim we Lwowie i apelował o pomoc w ich ratowaniu. Dziennikarz stacji Jan Pawlicki napisał wówczas na Facebooku [pisownia oryginalna- red.]: „Tak, Ukrainiec, tak, z pułku Azow, gdzie są (co wiemy dzięki Kresy.ru i renegatom pokroju Hudźca) sami najgorsi naziści zjadający niemowlęta na śniadanie. Wstyd dla wszystkich pseudo-patriotów pieprzących o tym jak groźny jest ukraiński nacjonalizm, jak straszni są banderowcy i o tym, jak ważna jest pamięć o Orlętach i Wołyniu. Pojedźcie najpierw posprzątać ten cmentarz, o co prosi „Szczur” z Azowa, i wtedy pogadamy. OK?”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Polska musi zginąć – pisze wolontariuszka pułku Azow

Kresy.pl / Azov.press

Czytaj kolejny artykuł
8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Zabawne jest to ,że większość potomków szlachty na tym terenie była pochodzenia rusińskiego. A międzywojenna parcelacja zlikwidowała znaczną część majątków ziemskich.
  W między wojennej Polsce rozparcelowano znacznie więcej ziemi niż w czasach komunistycznych Rządów. Hasło raczej desperackie w stylu kamikaze.

  • Laszka
   Laszka :

   @zefir

   A powiedzenie „polscy panowie” to tez relikt pewnego minionego systemu.

   Typowo komunistyczny, a chcachly walczace z Moskalem nawet nie wiedza, ze uzywaja radzieckich/sowieckich okreslen Polakow.

   Ziemie dostali od Sowietow, sowieckie nazwy powtarzaja. I uwazaja, ze sa czescia przedpotopowego narodu. Sami sie osmieszaja.