Przywódca Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji i jej parlamentarzysta uznał, że należałoby zbombardować Ukrainę w noworoczną noc.

Lider LDPR Władimir Żyrinowski udzielił w poniedziałek wywiadu pierwszemu programowi państwowej telewizji rosyjskiej. “Trzeba walnąć w noc z 31 grudnia na 1 stycznia. O godzinie 5 rano, o godzinie 5 rano. [Wtedy] już wszyscy wypici” – słowa kontrowersyjnego polityka zacytował portal gazety “Moskowskij Komsomolec”.

Żyrinowski podkreślił jednocześnie, że nie jest zwolennikiem masowego bombardowania, ale selektywnego. Jak stwierdził kogoś trzeba ukarać i kogoś trzeba przestraszyć. Zadeklarował, że gdyby był prezydentem Rosji już wydałby taki rozkaz.

“Moskowskij Komsomolec” przypomniał, że przewodniczący LDPR zaproponował wcześniej aneksję całej Ukrainy przez Rosję, twierdząc, że władzom rosyjskim łatwo byłoby negocjować taką opcję ze Stanami Zjednoczonymi.

Żyrinowski, który karierę polityczną rozpoczął jako głośny populista jeszcze u schyłku Związku Radzieckiego, bazuje w swojej działalności właśnie na wzbudzaniu kontrowersji. W 1988 r. Żyrinowski brał udział w zjeździe założycielskim Związku Demokratycznego, ale mimo, że wszedł w skład jego Centralnego Komitetu Koordynacyjnego wycofał się z jego prac. W kwietniu 1989 r. zarejestrowano Liberalno-Demokratyczną Partię Związku Radzieckiego, której Żyrinowski był jednym z liderów. Była to druga niekomunistyczna partia zarejestrowana w ZSRR na fali pieriestrojki. Żyrinowski w 1990 r. przejął w niej władzę doprowadzając do usunięcia drugiego współzałożyciela Władimira Bogaczowa. Po rozpadzie ZSRR, przeciwko któremu Żyrinowski protestował, stronnictwo przekształciło się w Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji.

Żyrinowski przez wielu uznawany jest za jednego z pierwszych rosyjskich polityków, który z powodzeniem zaczął stosować środki marketingu politycznego. Po objęciu władzy przez Władimira Putina Żyrinowski przystosował się do nowej sytuacji zajmując pozycję, którą wielu komentatorów określa mianem „koncesjonowanej opozycji”, to jest nie kwestionowania głównych posunięć i praktyk obozu władzy.

Od początku swojej kariery politycznej Żyrinowski dał się poznać jako polityk o wybuchowym temperamencie żonglujący radykalnymi hasłami z różnych katalogów ideologicznych. Chętnie odwoływał się do haseł imperialnych, militarystycznych i nacjonalistycznych, choć jego ojciec był narodowości żydowskiej, urodził się na Wołyniu i został deportowany w ramach sowieckich represji po okupacji przez ZSRR Kresów Wschodnich w 1939 r. Operował też narracją poparcia dla reform kapitalistycznych.

Często proponuje użycie radykalnych metod przeciwko Ukrainie. Jeszcze w 2015 r. zadeklarował w wywiadzie dla polskiego medium konieczność oddania zachodniej części obecnej Ukrainy Polsce.

mk.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply