Państwowa Służba do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (GSCzS) podała jak wiele pracy kosztuje jej saperów oczyszczanie terenów ze skutków działań wojennych.

Państwowa Służba do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy obejmuje służby ratownicze, strażaków oraz szeroki zakres obrony cywilnej. Współpracują z nią także jednostki saperów interweniujące w przypadku wykrycia miny lub niewybuchu. Rzecznik prasowy GSCzS poinformował jakie było natężenie ich prac.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według informacji opublikowanych w niedzielę przez agencję informacyjną Interfax-Ukraina od początku operacji wojskowej w Donbasie saperzy zneutralizowali łącznie  33838 „wybuchowych przedmiotów”. Na akcję wyjeżdżali 6112 razy.  Nadal realizują misję oczyszczania z min i niewybuchów miejsc publicznych oraz obiektów infrastruktury. Funkcjonariusze wyjeżdżali często przy okazji prac remontowych w zakładach pracy czy odbudowy infrastruktury energetycznej czy wodociągowej.

Tylko w ciągu kończącego się tygodnia saperzy GSCzS wyjeżdżali do 43 zadań, przeszukali 34 hektary terenu, wykryli i zneutralizowali 243 wybuchowe przedmioty.

Konflikt w Donasie rozpoczął się po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza i rządu Partii Regionów przez ruch zwolenników integracji ze strukturami zachodnimi, który tygodniami prowadził protest okupacyjny w centrum Kijowa. W marcu i kwietniu środowiska przeciwne ruchowi tak zwanego Euromajdanu, zmianie władz państwowych i kursu polityki zagranicznej Ukrainy zaczęły zajmować urzędy, posterunki milicji i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i tworzyć oddziały zbrojne w miastach Donbasu. Wpierały je oddziały paramilitarne i kozackie napływające z Rosji. W maju organizatorzy Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej jednostronnie ogłosili ich suwerenność na terenach ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego. Oficjalnie ich państwowości nie są uznawane przez żadne państwo świata. W lecie 2014 r. w Donbasie doszło do eskalacji działań zbrojnych w trakcie których zwarte oddziały armii rosyjskiej wspierały separatystów. Obecna linia frontu ustabilizowała się w lutym 2015 r. Istotną rolę w wybuchu konfliktu odegrała też konflikty na tle tożsamości i języka jak powiedział niedawno prezydent Wołodymyr Zełenski.

intefax.ua/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz