Specjalna komisja powołana do rozwiązania problemu inwazji niespotykanej ilości białych niedźwiedzi na rosyjskiej Nowej Ziemi podjęła decyzję, że należy je usypiać a później wywozić na tereny, gdzie zwykle zamieszkują te drapieżniki. – podało w poniedziałek radio RMF FM.

Jak pisaliśmy w niedzielę, od grudnia ub. roku na Nowej Ziemi na północy Rosji obserwuje się gromadzenie znacznej liczby białych niedźwiedzi wokół osiedli ludzkich. Na przykład w pobliżu osiedla Biełuszja Guba naliczono 52 osobników tego gatunku. W samej miejscowości stale przebywa od 6 do 10 niedźwiedzi. Zwierzęta zachowują się agresywnie – atakują ludzi, potrafią nawet wchodzić do pomieszczeń. Z tego powodu władze ogłosiły w sobotę stan wyjątkowy. Dzieci zawozi się do szkół i przedszkoli specjalnymi transportami. To samo dotyczy osób pracujących, czy żołnierzy z miejscowych garnizonów. Niedźwiedzi nie można zabijać, ponieważ są pod ochroną.

Wyjściem z tej sytuacji ma być usypianie misiów i wywożenie ich na tereny położone z dala od osad ludzkich, gdzie niedźwiedzie normalnie przebywają. Zajmie się tym tworzona obecnie specjalna grupa, złożona m.in. z naukowców znających zwyczaje tych zwierząt. Zgodę na operację musi jeszcze wyrazić wojsko, które ma na tym terenie wiele instalacji o znaczeniu strategicznym.

Zdaniem miejscowych władz przyczyną zbliżania się niedźwiedzi do siedzib ludzkich są zmiany klimatu. Wcześniej zwierzęta te żerowały na krawędziach kry lodowej. Obecnie w okresie letnim lód wokół Nowej Ziemi topi się całkowicie a zimą pojawia się bardzo późno. W związku z tym niedźwiedzie ciągną w kierunku ludzkich osad, do których przyciąga je zapach jedzenia. Przyciągają je także wysypiska śmieci, gdzie nauczyły się znajdować pożywienie. – uważają miejscowe władze.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Na Kamczatce wielkie polowanie na niedźwiedzie

Kresy.pl / Interfax / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • UPAdlina
   UPAdlina :

   @zinstudio Masz napisane ukro-banderowski trollu, że będzie się je usypiać i wywozić, więc po co kwiczysz w tym temacie na modłę swojej ukro-banderowskiej prymitywnej propagandy?
   U ciebie w banderlandzie albo u krowopasa za oceanem pewnie by je wszystkie odstrzelono, a w cywilizowanym kraju usypia się je i wywozi. Spodziewałeś się czego innego, co? Hehehehehe! Jak zwykle się zawiodłeś.