Rosyjskie władze podały, że John Kerry przebywając w Moskwie rozmawiał z Władimirem Putinem, ale tylko telefonicznie.

Kerry, szef amerykańskiej dyplomacji w latach 2013-2017, a obecnie specjalny wysłannik prezydenta USA do spraw klimatu przybył do stolicy Rosji 12 lipca. Podejmował go minister spraw zagranicznych kraju-gospodarza Siergiej Ławrow. Komentatorzy zwracają uwagę, że jest to jak do tej pory wizyta najwyższego szczeblem przedstawiciela administracji Joe Bidena w Moskwie.

“Uważam pańską wizytę za ważny i pozytywny sygnał z punktu widzenia rozwoju relacji dwustronnych, wyeliminowania napięcia w tych relacjach i nawiązania merytorycznej i profesjonalnej współpracy w tych sferach, w których możemy znaleźć wspólny mianownik” – słowa szefa rosyjskiej dyplomacji zacytował portal telewizji TVN. Zadeklarował on przy tym, że Rosja jest gotowa do budowania relacji z USA “na podstawie równoprawnego i wzajemnie korzystnego dialogu”, którego celem powinno być “poszukiwanie równowagi interesów”.

Kerry mówił o pewnych “rozbieżnościach” jak dzielą USA i Rosję. Do tej pory wiadomo było, że spotkał się on nie tylko z Ławrowem, ale i specjalnym przedstawicielem prezydenta Rosji ds. klimatu Rusłanem Edelgerijewem i specjalnym przedstawicielem ds. współpracy z organizacjami międzynarodowymi Anatolijem Czubajsem. W środę Kreml podał, że wysłannik amerykańskiego prezydenta rozmawiał także z Władimirem Putinem.

“Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA do spraw klimatu” – można przeczytać w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej prezydenta Rosji. Według niego John Kerry miał zrelacjonować mu stan rozmów z rosyjskimi partnerami na temat “różnych aspektów międzynarodowej agendy klimatycznej”.

“Władimir Putin zwrócił uwagę, że Federacja Rosyjska przywiązuje dużą wagę do realizacji celów Porozumienia Paryskiego i opowiada się za odpolitycznieniem i profesjonalnym dialogiem w tej sferze.” – opisano stanowisko rosyjskiego prezydenta, który mówił też o przygotowaniach do konferencji państw-sygnatariuszy konwencji ramowej ONZ w sprawie zmiany klimatu, jaka jesienią bieżącego roku ma odbyć się w Glasgow. Putin i Kerry “wymienili także poglądy na temat perspektyw współpracy dwustronnej w zakresie ochrony środowiska w Arktyce w kontekście rosyjskiego przewodnictwa w Radzie Arktycznej”.

Wizyta Kerrego w Moskwie i jego rozmowa z prezydentem Rosji odbywa się po rozpoczęciu kroków w stronę przywrócenia relacji dwóch mocarstw na spotkaniu Władimira Putina i Joe Bidena jakie odbyło się w czerwcu w Genewie.

tvn24.pl/tvp.info/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply