Siergiej Szojgu rozmawiał w Ankarze o sytuacji w ostatnim regionie Syrii opanowanym przez antyrządowe ugrupowania islamistyczne.

Prowincja Idlib jest ostatnią prowincją Syrii która w większej części opanowana jest przez islamistyczne ugrupowania antyrządowe. Funkcjonuje tam wywodzący się z Al-Kaidy Tahrir asz-Szam, dawny Dżabhat an-Nusra oraz cała koalicja innych arabskich ugrupowań islamistycznych. Tym ostatnim patronuje Turcja. Nie tylko politycznie, bowiem na pierwszej konferencji w Astanie z udziałem Turcji, Iranu i Rosji, ustalono, że Idlib będzie jedną z tak zwanych stref deeskalacji, za którą odpowiedzialność ponosi to pierwsze państwo. Od tego czasu Turcy rozmieścili na jej granicach swoje posterunki wojskowe. Utrudnia do władzom Syrii działania na rzecz przywrócenia kontroli nad tym terenem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W poniedziałek właśnie o kwestii prowincji Idlib rozmawiał w Ankarze rosyjski minister spraw obrony Siergiej Szojgu. „Pomimo prowokacji, podkreślona została waga i potrzeba kontynuowania współpracy pomiędzy wywiadami i siłami zbrojnymi dla ustanowienia pokoju i podtrzymania stabilności Idlib” – resort Szojgu informuje o wnioskach z rozmów z jego tureckim odpowiednikiem Hulusi Akarem. Podkreślono wagę „współpracy w walce z terroryzmem w interesie zabezpieczenia politycznej jedności i terytorialnej integralności Syrii”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Kurdyjski portal z Iraku Rudaw.net zaznaczył, że ministrowie obrony Turcji i Rosji omawiali także kwestię kurdyjską. Kurdyjska Partia Zjednoczenia Demokratycznego (PYD) i jej Ludowe Oddziały Obrony (YPG) wraz ze skupioną wokół tych oddziałów koalicją Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) kontrolują obecnie całą północno-wschodnią część Syrii – około jednej trzeciej terytorium państwa. Turcy uważają PYD-YPG za powiązaną z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), a tym samym za swojego głównego wroga. Kurdowie, którzy kontrolują tereny graniczące z Turcją, korzystali do tej pory z protektoratu USA, z którymi ściśle współpracowali od 2015 r. Jednak w grudniu prezydent Donald Trump ogłosił wycofanie wszystkich amerykańskich oddziałów z Syrii. Według Rudaw.net strony ankarskich rozmów nie osiągnęły „postępu” w kwestii kurdyjskiej.

Spotkanie ministrów obrony Turcji i Rosji poprzedza kolejny szczyt w formacie astańskim. Prezydenci Iranu, Rosji i Turcji spotkają się 14 lutego w Soczi by podjąć kolejne negocjacje w sprawie rozwiązania konfliktu syryjskiego.

rudaw.net/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz