Zima zmroziła amerykańskie aligatory [+VIDEO]

Tegoroczna zima jest na wschodnim wybrzeżu USA tak ostra, że temperatury spadły poniżej zera nawet w południowych stanach, gdzie żyją ciepłolubne gady.

Media obiegło nagranie wykonane przez pracowników parku krajobrazowego Shallotte River Swamp Park w Karolinie Północnej, którzy zobrazowali zachowanie aligatorów wobec niezwykłej dla nich, mroźnej pogody. Park znajduje się na bagnach nad rzeką Shallotte w pobliżu miasta Willmongton – na szerokości geograficznej Maroka, jak przypomina “Rzeczpospolita”, mrozy mogły więc zaskoczyć aligatory. Do Karoliny Północnej dotarła bowiem fala niezwykle mroźnej pogody jaka ogarnęła całe wschodnie wybrzeże USA.

Gdy zbiorniki wodne w których przebywają ulegają zamrożeniu, zwierzęta starają się ustawić tak, aby pysk wystawał ponad taflę lodu, zaś tylna część ciała była jak najbliżej przy dnie. “One wyczuwają zmiany temperatury i dlatego trzymają nosy tuż nad powierzchnią wody” – powiedział w rozmowie z “Huffington Post” dyrektor parku George Howard

Zasadniczo aligatory nie lubią niskich temperatur. Tak jak wszystkie gady są zwierzętami zmiennocieplnymi, to znaczy temperatura ich ciała uzależniona jest od otoczenia. W sytuacji zamarzania zbiorników w jakich się znajdują, aligatory mogą obniżyć swoją temperaturę do 5 stopni Celsjusza i w ten sposób, z nosem wystawionym ponad lodem mogą przetrwać nawet kilka dni, czekając na ocieplenie. Jak wytłumaczył Howard – “W takim stanie są cały czas żywe, cały czas mogą się ruszać, ale są bardzo letargiczne, no i niezbyt szczęśliwe”.

Kilka godzin po tym gdy zamieścił nagranie na Facebooku Howard poinformował, że temperatura w Karolinie Północne wzorsła do 18 stopni Celsjusza “lód się topi, aligatory wyłażą i tańczą ze szczęścia”.

Czytaj także: Odkryto najstarsze zwierzę na ziemi? Rekin polarny może mieć nawet pół tysiąc lat

polsatnews.pl/rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply