Zdaniem naukowców, znaleziony w Oceanie Atlantyckim ogromny rekin polarny mógł urodzić się setki lat temu – być może nawet na początku XVI wieku.

Grupa naukowców znalazła w Oceanie Atlantyckim ogromnego rekina polarnego. Ich uwagę przykuły wyjątkowe wymiary zwierzęcia, mierzącego aż 18 stóp (ok. 5,5 metra). Rekiny polarne rosną bardzo wolno – zaledwie 1 cm rocznie. Według datowań wykonanych metodą radiowęglową, zwierzę może mieć od 272 do aż 512 lat. Naukowcy, zwracając uwagę na wymiary rekina twierdzą, że jego wiek jest bliższy starszej granicy.

Rekiny polarne są jednymi z najbardziej długowiecznych zwierząt na ziemi. Potrafią dożyć nawet 400 lat. Żywią się głównie rybami, jednak w żołądkach złowionych przedstawicieli tego gatunku znajdowano także szczątki reniferów i koni.

Gdyby przypuszczenia naukowców okazały się rzeczywiście prawdziwe, to odkryty przez nich rekin może być najstarszym żyjącym kręgowcem na ziemi. Możliwe zatem, że urodził się w 1505 roku – przed Shakespeare’m, w roku podpisania przez króla Aleksandra Jagiellończyka konstytucji Nihil Novi.

Przeczytaj: Grecki archeolog: odkryłem grób Arystotelesa [+FOTO]

Warto jednak zaznaczyć, że datowanie radiowęglowe nigdy nie wskazuje konkretnej daty, lecz przedział czasu, w ramach którego można wyodrębnić okresy mniej i bardziej prawdopodobnego datowania danego obiektu. Wyniki badań zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie naukowym Science. Niestety, media podające tę informację nie przedstawiły dokładnych danych, więc nie sposób ocenić, na ile szacunki odnośnie wieku rekina są prawdopodobne i czy rzeczywiście analiza radiowęglowa wskazuje, że zwierzę może pływać w Atlantyku od pięciu wieków.

Czytaj także: W ostatniej chwili umknął z paszczy rekina [+VIDEO]

wp.pl / radiozet.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply