Zespół ekonomistów ze Szwajcarii sprawdził poziom „uczciwości obywatelskiej” w 40 krajach na świecie. Polacy znaleźli się na wysokim, szóstym miejscu. Wyniki badań zostały opublikowane w czwartek w magazynie „Science”.

Poziom uczciwości badano „gubiąc” portfele w miejscach publicznych takich jak banki, teatry, muzea czy posterunki policji oraz mierząc odsetek zwróconych portfeli. W sumie użyto 17 tys. „zgubionych” portfeli, średnio 400 w danym kraju. Część z nich była pusta, część zawierała niewielką sumę pieniędzy, a w części umieszczano sporą sumę. Oprócz tego w „zgubie” była wizytówka z e-mailem i numerem telefonu „właściciela”. Umieszczane kwoty były dopasowywane do siły nabywczej w danym kraju.

Wbrew oczekiwaniom okazało się, że im więcej pieniędzy znajdowało się w portfelu, tym większa była szansa, że wróci on do „właściciela”. Taką prawidłowość zaobserwowano we wszystkich krajach poza Meksykiem (w przypadku tego kraju różnica była statystycznie nieistotna). Średnio zwracano 72 proc. portfeli z większą sumą pieniędzy, 51 proc. z niewielką sumą oraz jedynie 40 proc. pustych portfeli. Wyniki znacznie różniły się dla poszczególnych krajów.

Na czele rankingu tak mierzonej uczciwości znaleźli się Szwajcarzy, którzy zwracali 79 proc. portfeli z pieniędzmi i 74 proc. portfeli pustych. Na dalszych miejscach znaleźli się Norwegowie, Holendrzy, Duńczycy i Szwedzi. Na 6. miejscu autorzy badania umieścili Polaków – w naszym kraju do właściciela trafiało 69 proc. portfeli z pieniędzmi oraz 63 proc. pustych. Najmniej uczciwi okazali się Chińczycy, Marokańczycy, Peruwiańczycy i Kazachowie. W Chinach jedynie 22 proc. portfeli z pieniędzmi trafiło do właściciela oraz zaledwie co 14 pusty portfel.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Obraz Polaków w nowym niemieckim serialu: brudni złodzieje, gwałciciele chcący zabijać Niemców

Kresy.pl / Science / PAP / Guardian
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz