Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział złożenie projektu noweli, który umożliwi wybór reprezentanta Polonii do izby wyższej polskiego parlamentu.

Marszałek Stanisław Karczewski poinformował o tych planach podczas Polonijnego Forum Ekonomicznego odbywającego się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Zgodnie z projektem noweli, w Senacie zasiadałoby 99 senatorów z Polski i jeden wybierany spośród przedstawicieli Polonii. Propozycja ma zostać przedłożona już na najbliższym posiedzeniu Senatu.

– Na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Senatu przedłożymy projekt ustawy zmieniający Kodeks wyborczy i dający jedno miejsce dla senatora z zagranicy – senatora polonijnego – powiedział Karczewski. Zaznaczył, że w tej sprawie „jest zgoda polityczna ze wszystkich stron”. – Myślę, że również opozycja zagłosuje za przyjęciem projektu – dodał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Marszałek wyraził tez nadzieję, że propozycja zostanie bardzo szybko przeprowadzona przez Parlament. Według niego, senatorowie mogliby zająć się projektem najpóźniej na drugim posiedzeniu po przerwie wakacyjnej.

Przeczytaj: Człowiek Roku Forum w Krynicy? Karczewski: głosowałbym na premiera Litwy

Plany dotyczące wprowadzenia do Senatu reprezentanta Polonii i Polaków za granicą były formułowane już wcześniej. Blisko rok temu, w październiku 2017 roku ówczesny wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak potwierdził zamiar utworzenia osobnego jednomandatowego okręgu wyborczego w wyborach do Senatu dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Zmiana miałaby obowiązywać już podczas wyborów w 2019 roku. Do tej pory Polacy za granicą głosowali na kandydatów do Sejmu i do Senatu z listy warszawskiej.

Dziedziczak zapowiadał już i uzasadniał tę zmianę podczas swojej wizyty w Kanadzie w sierpniu ub. roku. „Senat jest odpowiedzialny za Polonię i będziemy chcieli stworzyć okręg wyborczy do Senatu, żeby Polacy na całym świecie mogli wskazywać swojego senatora niezwiązanego z Warszawą. To będzie osoba, która będzie zajmować się tylko sprawami Polonii” – mówił w Toronto.

PAP / RIRM / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz