Człowiek Roku Forum w Krynicy? Karczewski: głosowałbym na premiera Litwy

Zdaniem Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy powinien otrzymać premier Litwy, Saulius Skvernelis. Twierdzi, że współpraca Polski z Litwą układa się coraz lepiej, m.in. za sprawą Skvernelisa, a “Polacy mieszkający na Litwie też skorzystają z tej naszej współpracy”.

We wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski był pytany o to, kto według niego otrzyma nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jednym z kandydatów jest premier Republiki Litewskiej, Saulius Skvernelis – który może liczyć na poparcie Karczewskiego.

– Gdybym był w kapitule, głosowałbym na premiera Litwy – powiedział marszałek Senatu. – Sam niejednokrotnie z nim rozmawiałem, to wspaniały człowiek, bardzo interesujący, a również niezwykle pozytywnie  nastawiony do współpracy z Polską.

Przeczytaj: Skvernelis: Kaczyński patrzy na Litwę jak na przyjazne państwo

 

– Dzięki temu, że jest bardzo dobra relacja między premierem Polski Mateuszem Morawieckim i premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem, nasza współpraca z Litwą układa się coraz lepiej – w różnych dziedzinach – uważa Karczewski. – Polacy mieszkający na Litwie też skorzystają z tej naszej współpracy – podkreślił.

Przeczytaj: Nowy litewski rząd chce wykpić się trikiem w sprawie pisowni nazwisk Polaków

Wcześniej litewski polityk otrzymał nagrodę główną forum w 2003 roku. Wówczas człowiekiem roku został prezydent RL Valdas Adamskus.

W tym roku w Krynicy są obecni tacy litewscy politycy, jak minister komunikacji Rokas Masiulis, minister gospodarki Virginijus Sinkevičius, minister energetyki Žygimantas Vaičiūnas czy minister środowiska Kęstutis Navickas, a m.in. także dyrektor generalny Kolei Litewskich Mantas Bartuška.

Litewski premier wcześniej chwalił się, w rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, że Polacy z Wileńszczyzny dysponują siecią szkół z polskim językiem wykładowym, aczkolwiek nasi rodacy zaznaczają, że liczba tych szkół, wskutek reformy oświatowej przeprowadzonej przez litewski rząd w 2011 roku, ciągle maleje oraz pogarsza się sytuacja ich uczniów. Skvernelis sugerował też, że Kaczyński jest gotowy układać się z Litwinami:

– Kaczyński patrzy na Litwę jako na strategicznie przyjazne państwo. Pewne stereotypy nie zezwalają emocjonalnie na reset. On mógł usłyszeć z pierwszych ust, jaka jest sytuacja polskiej mniejszości. Widzę ogromną szansę na rozwiązanie istniejących problemów.

Przeczytaj: Litwa: „chłopi” zapraszają AWPL-ZChR do koalicji, ale bez stanowisk w rządzie

W marcu br. podczas wizyty na Litwie, ze Skvernelisem spotkał się premier Mateusz Morawiecki. Obaj politycy dużo mówili po swoim spotkaniu  o pogłębianiu wzajemnej współpracy i „strategicznym partnerstwie”. Kwestia polskiej mniejszości na Litwie, na tle reszty oświadczeń, została potraktowana marginalnie.

Czytaj także: Wilno: Morawieckiemu przedstawiono nierozwiązane problemy dotyczące Polaków na Litwie

Litwini w Polsce, stanowiący większość w trzech gminach, mogą używać w dokumentach osobistych oryginalnej pisowni nazwisk uwzględniającej litery występujące wyłącznie w litewskim alfabecie. Korzystają także z prawa do używania języka litewskiego jako pomocniczego w urzędach oraz używania tablic z nazwami miejscowości i ulic w dwóch językach – polskim i litewskim. Praw takich Republika Litewska odmawia 200 tys. Polakom mieszkającym na jej terytorium.

Przeczytaj: Winnicki: przewodniczący litewskiego parlamentu mówił nieprawdę nt. sytuacji Polaków na Litwie

Czytaj także: Robert Winnicki wystosował apel do polskich parlamentarzystów ws. sytuacji polskiej mniejszości na Wileńszczyźnie

Onet.pl / zw.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply