Prezydent Turcji chce powstrzymać ofensywę w prowincji Idlib przed piątkowym szczytem w Teheranie.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wracając do kraju po wizycie w Kirgistanie powiedział, że atak syryjskiej armii wspieranej przez rosyjskie lotnictwo na siły islamistów w prowincji Idlib byłby „prawdziwą masakrą”.

Nie daj Boże, jeśli region ten zostanie zasypany pociskami. – powiedział turecki prezydent cytowany przez dziennik „Hurriyet”. Erdogan ma nadzieję, że piątkowy irańsko-rosyjsko-turecki szczyt w Teheranie da „pozytywne rezultaty” w kwestii konfliktu syryjskiego.

Także we wtorek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu ostrzegał, że w razie syryjskiej ofensywy w regionie dojdzie do „katastrofy humanitarnej”, która spowoduje falę uchodźców.

Zeszłoroczne porozumienie między Rosją, Iranem i Turcją pozwoliło Turcji na utrzymywanie posterunków wojskowych w prowincji Idlib.

Tymczasem Syryjskie Obserwatorium ds. Praw Człowieka także we wtorek poinformowało o przeprowadzeniu przez rosyjskie lotnictwo w Syrii około 30 ataków rakietowych na około 16 celów na zajętych przez rebeliantów terenach – na zachodzie prowincji Idlib, w górach w prowincji Latakia oraz na równinie Sahl Al-Ghab. Według Obserwatorium ataki nastąpiły po tym, jak ostrzał rakietowy rebeliantów zabił trzech żołnierzy syryjskich sił prorządowych.

Wedug BBC jeśli doniesienia o nalotach potwierdzą się, będzie to pierwsza tego typu akcja rosyjskiego lotnictwa w Syrii od 3 tygodni.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy 12. sierpnia, syryjska armia rozpoczęła walki z islamistami na północnych peryferiach prowincji Hama, niemal całkowicie kontrolowanej już przez rząd. Oczyszczanie prowincji Hama z dżihadystów jest przygotowaniem do ofensywy w prowincji Idlib. To ostania syryjska prowincja w znacznej części opanowana przez islamistyczne ugrupowania zbrojne.

CZYTAJ TAKŻE: Trump przestrzega al-Asada przed atakiem na islamistów [+VIDEO]

Kresy.pl / BBC / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz