„Sława Ukrainie” na koszulkach reprezentacji Ukrainy [+FOTO]

Na nowych koszulkach reprezentacji Ukrainy umieszczono napis „Sława Ukrainie”, które w przeszłości było częścią oficjalnego pozdrowienia banderowskiej frakcji OUN, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków.

Federacja Piłkarska Ukrainy (Federacija Futbołu Ukrajiny) zaprezentowała nowe komplety strojów dla reprezentacji kraju w Piłce Nożnej, poinformowały we wtorek ukraińskie media. Według zaprezentowanych fotografii kompletu białego (alternatywnego), na nowych koszulkach reprezentantów Ukrainy, z tyłu, powyżej nazwiska zawodnika umieszczono napis „Sława Ukrainie”. Taki sam napis umieszczono także na dwóch innych kompletach strojów, w głównych kolorach – żółtym i niebieskim. Stroje przygotowała firma Joma.

Tylne części koszulek z białego kompletu pokazał Mykoła Wasylkow, attache prasowy selekcjonera reprezentacji Ukrainy, Andrija Szewczenki. Nowymi strojami z, jak podaje część ukraińskich mediów – „patriotycznym hasłem”, chwalił się też szef Federacji Piłkarskiej Ukrainy, Andrij Pawełko.

-Na wszystkich koszulkach widnieje teraz napełnione wiekową energią i niesamowitą siłą ducha „Sława Ukrainie!”. To bardzo ważne, żeby główne hasło i sens życia wielu pokoleń naszych rodaków – prawdziwych Bohaterów Ukrainy [pis. oryg. – red.] stało się oficjalnym amuletem również naszej reprezentacji piłkarskiej! – pisał na Facebooku Pawełko.

Przeczytaj: Sława Ukrainie to hasło banderowskie – Wjatrowycz

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal Zaxid.net przypomina, że w lipcu tego roku mer Lwowa i lider partii Samopomoc, Andrij Sadowy, znany z sympatii do banderyzmu, zaproponował, żeby umieścić banderowskie hasło „Sława Ukrainie!” w oficjalnym emblemacie Federacji Piłkarskiej Ukrainy.

Według ukraińskich mediów, reprezentacja Ukrainy wystąpi w nowych strojach na meczach Ligi Narodów UEFA. Pierwszy mecz z Czechami zostanie rozegrany w czwartek na wyjeździe, a kolejny, ze Słowacją, w niedzielę we Lwowie.

We wtorek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wniósł do jej parlamentu projekt ustawy ustanawiający niegdysiejsze hasło OUN-UPA przepisowym pozdrowieniem w ukraińskiej armii. Zgodnie z projektem wniesionym do parlamentu nowym zawołaniem ukraińskich sił zbrojnych stanie się „Sława Ukraini” na które odpowiedzią będzie „Gierojam/Herojam sława”. Jest to hasło Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i UPA, które odpowiadają za przeprowadzenie ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich. Petro Poroszenko konsekwentnie prowadzi politykę gloryfikacji OUN-UPA. Wielokrotnie wyrażał się z uznaniem o członkach tej formacji.

Przeczytaj: Ukraińska ambasada porównała banderowskie zawołanie do hasła „Żeby Polska była Polską”

Hasło „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie) było znane przed II wojną światową a w 1941 roku, wraz z odzewem „herojam sława!” (chwała bohaterom) i ręką podniesioną w faszystowskim geście, stało się oficjalnym pozdrowieniem banderowskiej frakcji OUN, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków. W 1943 roku OUN zrezygnowała z gestu podniesienia ręki podczas tego pozdrowienia. Od Majdanu w 2014 roku zdobywa ono coraz większą popularność na Ukrainie. Ukraińskie MSZ zdecydowanie broni tego hasła, zamierza też popularyzować pozdrowienie „Sława Ukrainie!” na świecie. Hasło to jest również popularne wśród ukraińskich kibiców piłkarskich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeczytaj: Dynamo Kijów chce banderowskich koszulek. UEFA mówi: „nie” [+FOTO]

Czytaj również: Nowe banderowskie koszulki Karpat Lwów

Przypomnijmy, że 24 sierpnia br. podczas defilady w Kijowie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, minister obrony Stepan Połtorak oficjalnie witał żołnierzy banderowskim zawołaniem „Sława Ukrainie”. Ci gromko odpowiadali „Herojam Sława”. Prezydent Petro Poroszenko recytował nową wersję hymnu OUN i wychwalał banderowskie zawołanie, jako nowe pozdrowienie ukraińskiej armii. Na miejscu obecni byli również polscy żołnierze – tuż po ich przemarszu orkiestra odegrała „Marsz Nowej Armii”, czyli nową wersję hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Banderowskie zawołania i hymn OUN na defiladzie w Kijowie – w obecności polskich żołnierzy [+VIDEO]

Czytaj także: Oto jak polskie media informowały o upokorzeniu polskiego wojska w Kijowie

Zaxid.net / 112.ua / facebook.com/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    W ten sposób Ukraińcy przygotowują Świat ,by się przyzwyczaił do banderowskiego pozdrowienia. Rozumiem brak zainteresowania innych krajów ,które z ludobójstwem banderowskim nie miały do czynienia ,ale brak reakcji Polski powala na kolana.To tak jakby do Izraela przyleciała reprezentacja Niemiec z napisami Sieg heil na koszulkach.