MSZ Ukrainy broni hasła „Sława Ukrainie!”

Ukraińskie MSZ zamierza popularyzować pozdrowienie „Sława Ukrainie!” na świecie.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy opublikowało komunikat skierowany do światowych mediów, w którym broni zawołania „Sława Ukrajini! (Chwała Ukrainie).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

– Chcielibyśmy przypomnieć ESPN i USA TODAY, że „Chwała Ukranie!” jest patriotycznym hasłem podobnym do tych, które są wznoszone w wielu demokratycznych krajach w celu wyrażenia miłości i dumy ze swojego kraju. Nie ma [ono] żadnego związku ze skrajnym nacjonalizmem. – napisało ministerstwo w środę na swoim profilu na Facebooku. – Prosimy, nie rozpowszechniajcie rosyjskiej propagandy! – dodano.

Zastrzeżenia MSZ Ukrainy mają związek z publikacjami mediów relacjonujących fakt udzielenia upomnienia przez Międzynarodową Federację Piłkarską (FIFA) piłkarzowi Chorwacji Domagojowi Vidzie, który w filmie rozpowszechnionym w mediach społecznościowych użył zawołania „Sława Ukrajini!”. Media te napisały, że „Sława Ukrajini” to polityczny slogan „często używany podczas rewolucji w 2014 roku, a obecnie przyjęty przez skrajnych ukraińskich nacjonalistów”.

Hasła bronił już wczoraj szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. Jak twierdził na Facebooku, hasło to „brzmi patriotycznie i dumnie” nie tylko dla Ukraińców, ale także dla przyjaciół Ukrainy na całym świecie, a sprzeciwia mu się jedynie Rosja. Zapowiedział także, że ukraińska dyplomacja podejmie działania mające popularyzować to zawołanie w świecie. Klimkin załączył przy tym film, na którym widać polityków z różnych krajów wymawiających słowa „Sława Ukrajini!” – w tym premiera Kanady Justina Trudeau i prezydent Litwy Dalię Grybauskaite.

Zawołanie „Sława Ukrajini!” było znane już przed II wojną światową a w 1941 roku, wraz z odzewem „herojam sława!” (chwała bohaterom) i ręką podniesioną w faszystowskim geście, stało się oficjalnym pozdrowieniem banderowskiego odłamu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków. Niekiedy zamiast słów „herojam sława” używano odzewu „Smert’ Lacham!” (śmierć Lachom, Polakom).

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska ambasada porównała banderowskie zawołanie do hasła „Żeby Polska była Polską”

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jwu :

  Ukraińcy bronią i próbują propagować na Świecie banderowskie pozdrowienie.Jeżeli światowa opinia ulegnie i pozwoli im na to, nie zdziwmy się ,gdy wkrótce Niemcy zaczną witać się hasłami Sieg Heil ,czy Heil Hitler.Bo prawdę mówiąc, ich formacje wojskowe miały większy wkład i sukcesy w walce z komunistami ,niż zabójcy dzieci,kobiet i starców UPA.A przecież walka z komunistami (oficjalnie) jest powodem ich gloryfikacji i tego ,że zachód przymyka oko.

 2. Avatar
  Accipiter :

  Prawidłowy okrzyk chachłów powinien brzmieć: „Sława ścierwu, zwyrodnialca sława”. Nie dajmy oszukiwać ludzi, żadnej ukrainy nie ma. Są Kresy Rzeczpospolitej czasowo okupowane przez zwyrodnialców i ich potomków. Żadnych to plemię bohaterów nie wydało tylko zwykłych zdziczałych zwyrodnialców.

  • Avatar
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 3. ProPatria
  ProPatria :

  Nazistowskie pozdrowienie „Heil Hitler” również dla wymawiających je morderców miało wydźwięk jak najbardziej patriotyczny, wyrażało miłość do wodza i dumę z III Rzeszy. Reprezentowało jednocześnie zbrodniczy ruch polityczny w Niemczech, który pochłonął miliony istnień ludzkich, miliony okaleczył fizycznie i psychicznie. Banderowska dzicz doskonale to wie, lecz jednocześnie zdaje sobie sprawę, że jest pod kuratelą pana zza oceanu i specjalnie uprzywilejowana przez większość krajów europejskich. Stara się więc wykorzystać obecną sytuację do przepychania na siłę, narzucania nawet najbardziej absurdalnych czy zbrodniczych tez i poglądów. I oczywiście kto ma skorzystać na zakazie wzniecania okrzyków morderców ??? Rosja – pierwszy z brzegu, kretyński i wyświechtany argument. Czy motłoch myśli, że świat w to wierzy ??? Żenada…