MSZ Ukrainy broni hasła „Sława Ukrainie!”

Ukraińskie MSZ zamierza popularyzować pozdrowienie „Sława Ukrainie!” na świecie.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy opublikowało komunikat skierowany do światowych mediów, w którym broni zawołania „Sława Ukrajini! (Chwała Ukrainie).– Chcielibyśmy przypomnieć ESPN i USA TODAY, że „Chwała Ukranie!” jest patriotycznym hasłem podobnym do tych, które są wznoszone w wielu demokratycznych krajach w celu wyrażenia miłości i dumy ze swojego kraju. Nie ma [ono] żadnego związku ze skrajnym nacjonalizmem. – napisało ministerstwo w środę na swoim profilu na Facebooku. – Prosimy, nie rozpowszechniajcie rosyjskiej propagandy! – dodano.

Zastrzeżenia MSZ Ukrainy mają związek z publikacjami mediów relacjonujących fakt udzielenia upomnienia przez Międzynarodową Federację Piłkarską (FIFA) piłkarzowi Chorwacji Domagojowi Vidzie, który w filmie rozpowszechnionym w mediach społecznościowych użył zawołania „Sława Ukrajini!”. Media te napisały, że „Sława Ukrajini” to polityczny slogan „często używany podczas rewolucji w 2014 roku, a obecnie przyjęty przez skrajnych ukraińskich nacjonalistów”.

Hasła bronił już wczoraj szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. Jak twierdził na Facebooku, hasło to „brzmi patriotycznie i dumnie” nie tylko dla Ukraińców, ale także dla przyjaciół Ukrainy na całym świecie, a sprzeciwia mu się jedynie Rosja. Zapowiedział także, że ukraińska dyplomacja podejmie działania mające popularyzować to zawołanie w świecie. Klimkin załączył przy tym film, na którym widać polityków z różnych krajów wymawiających słowa „Sława Ukrajini!” – w tym premiera Kanady Justina Trudeau i prezydent Litwy Dalię Grybauskaite.

Zawołanie „Sława Ukrajini!” było znane już przed II wojną światową a w 1941 roku, wraz z odzewem „herojam sława!” (chwała bohaterom) i ręką podniesioną w faszystowskim geście, stało się oficjalnym pozdrowieniem banderowskiego odłamu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków. Niekiedy zamiast słów „herojam sława” używano odzewu „Smert’ Lacham!” (śmierć Lachom, Polakom).

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska ambasada porównała banderowskie zawołanie do hasła „Żeby Polska była Polską”

Kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jwu :

  Ukraińcy bronią i próbują propagować na Świecie banderowskie pozdrowienie.Jeżeli światowa opinia ulegnie i pozwoli im na to, nie zdziwmy się ,gdy wkrótce Niemcy zaczną witać się hasłami Sieg Heil ,czy Heil Hitler.Bo prawdę mówiąc, ich formacje wojskowe miały większy wkład i sukcesy w walce z komunistami ,niż zabójcy dzieci,kobiet i starców UPA.A przecież walka z komunistami (oficjalnie) jest powodem ich gloryfikacji i tego ,że zachód przymyka oko.

 2. Accipiter :

  Prawidłowy okrzyk chachłów powinien brzmieć: „Sława ścierwu, zwyrodnialca sława”. Nie dajmy oszukiwać ludzi, żadnej ukrainy nie ma. Są Kresy Rzeczpospolitej czasowo okupowane przez zwyrodnialców i ich potomków. Żadnych to plemię bohaterów nie wydało tylko zwykłych zdziczałych zwyrodnialców.

 3. ProPatria
  ProPatria :

  Nazistowskie pozdrowienie „Heil Hitler” również dla wymawiających je morderców miało wydźwięk jak najbardziej patriotyczny, wyrażało miłość do wodza i dumę z III Rzeszy. Reprezentowało jednocześnie zbrodniczy ruch polityczny w Niemczech, który pochłonął miliony istnień ludzkich, miliony okaleczył fizycznie i psychicznie. Banderowska dzicz doskonale to wie, lecz jednocześnie zdaje sobie sprawę, że jest pod kuratelą pana zza oceanu i specjalnie uprzywilejowana przez większość krajów europejskich. Stara się więc wykorzystać obecną sytuację do przepychania na siłę, narzucania nawet najbardziej absurdalnych czy zbrodniczych tez i poglądów. I oczywiście kto ma skorzystać na zakazie wzniecania okrzyków morderców ??? Rosja – pierwszy z brzegu, kretyński i wyświechtany argument. Czy motłoch myśli, że świat w to wierzy ??? Żenada…