W opublikowanym w czwartek sondażu, przeprowadzonym przez pracownię United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, zostało zbadane nastawienie Polaków do podwyżek rachunków za prąd i gaz.

Dla 63 proc. respondentów, zmiana cen była wyższa niż się spodziewali. 5 procent odpowiedziało, że podwyżka była adekwatna do ich oczekiwań, a 2,5 proc. uważa, że wzrost rachunków jest mniejszy, niż się spodziewali. Jednocześnie, ponad 29 proc. ankietowanych nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Przeczytaj: Ceny prądu w Polsce w stosunku do pensji należą do najwyższych na świecie

Czytaj także: Konflikt z UE, inflacja czy pandemia – czego najbardziej obawiają się Polacy w 2022 r.? [SONDAŻ]

Z badania wynika, że taki sam odsetek Polaków, dla których podwyżki cen i rachunków były wyższe niż się spodziewali, zamierza ograniczyć swoje codzienne wydatki (63 proc.). Niespełna 27 proc. nie widzi takiej konieczności. Najczęściej swoje wydatki chcą ograniczyć Polacy w wieku od 30 do 49 lat, mieszkańcy dużych miast i wsi oraz zwolennicy opozycji i wyborcy niezdecydowani; najrzadziej – najmłodsi (18-29 lat) i osoby w wieku 60-69 lat, mieszkańcy średnich miast i wyborcy obozu rządzącego (tu aż 29 proc. stanowią niezdecydowani).

 

Respondentów zapytano też, czy byliby skłonni zaakceptować płacenie wyższych rachunków „dla ochrony klimatu”. Blisko 59 proc. odpowiedziało, że nie, z czego ponad 33 proc. zdecydowanie nie ma takiego zamiaru. Przeciwnego zdania było ponad 32 proc. ankietowanych, z których tylko 6,7 proc. byłoby zdecydowanie skłonnych do płacenia wyższych rachunków „dla ochrony klimatu”. Są to przede wszystkim wyborcy opozycji, podczas gdy największymi oponentami są wyborcy niezdecydowani. Co ciekawe, najwięcej zwolenników takiego „poświęcenia się” na rzecz klimatu odnotowano w dużych miastach (54 proc.), ale najwięcej zdecydowanych jest na wsi (10 proc. „zdecydowanie za”).

Zobacz: Ziobro: Odrzućmy pakiet klimatyczny. Prąd będzie tańszy o 60 proc.

RMF FM zwraca uwagę, że Polacy zmienili swoje nastawienie w tym temacie. W badaniu przeprowadzonym miesiąc wcześniej na wyższe rachunki zgadzało się nieco ponad 40 procent badanych, zaś przeciwnego zdania było 47 procent.

Ponadto, zdaniem Polaków, inflacja jest znacznie wyższa, niż wskazywałyby na to statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku wzrosły o ponad 27 proc. GUS podaje, że w grudniu 2021 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe o 8,6 proc. niż przed rokiem. Wzrosty cen najbardziej odczuli renciści, których zdaniem ceny wzrosły średnio o 48 proc. Dodajmy, że gorzej nastawieni są zwolennicy obozu rządzącego (średnia prognoz 27 proc.) niż opozycji (26 proc.).

Przeczytaj: Inflacja w Polsce najwyższa w tym stuleciu

rmf24.pl / gazetaprawna.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply