Jedna trzecia ankietowanych przez uznała, że zagranica ma prawo wtrącać się w stanowienie prawa dotyczącego polskiego sądownictwa – wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.

Wyniki sondażu zaprezentowano w niedzielę na stronie DoRzeczy.pl. W kontekście krytyki stanu praworządności w Polsce przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona ankietowanych spytano o to, czy “inne państwa mają prawo ingerować w kwestie regulacji prawnych dotyczących sądów przyjmowane w Polsce”. Zdecydowanie twierdząco odpowiedziało na to pytanie 14,4 proc. ankietowanych. Odpowiedź “raczej tak” wybrało 19,4 proc. uczestników sondażu. Daje to 33,8 proc. osób, które dopuszczają możliwość wtrącania się innych państw w stanowienie polskiego prawa. Więcej jednak było przeciwników takich ingerencji. 34,9 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź “zdecydowanie nie” a 23,9 proc. “raczej nie”. Nie miało zdania w tej kwestii 7,4 proc. respondentów.

Wśród innych pytań w sondażu było pytanie o ocenę prawdopodobieństwa, że Polska w najbliższym czasie opuści Unię Europejską. Za “zdecydowanie nieprawdopodobne” uznała to jedna trzecia ankietowanych. Prawie połowa (47,2 proc.) wybrała odpowiedź “raczej nieprawdopodobne”. Za “raczej” prawdopodobny “polexit” uznało 13,3 proc. uczestników sondażu. Jedynie 3,3 proc. wierzy, że wyjście Polski z UE w najbliższym czasie jest “bardzo prawdopodobne”.

Estymator przeprowadził badanie w dniach 7-8 lutego 2020 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 pełnoletnich Polaków. Sondaż wykonano metodą wywiadów telefonicznych CATI wspomaganych komputerowo.

Przypomnijmy, że podobne pytanie o “polexit” zadano tuż przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE w sondażu SW Research. 31,3 proc. ankietowanych Polaków uznało, że nasz kraj może opuścić Unię Europejską. Więcej, bo 46 proc. respondentów uznało jednak, że Polska nie opuści UE. 22,7 proc. pytanych nie miało zdania na ten temat.

CZYTAJ TAKŻE: Ziemkiewicz: trzeba się UE postawić i być może się pożegnać

Kresy.pl / dorzeczy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply