Duża ilość pozwów sądowych oraz wyroki na niekorzyść banków skłaniają kredytodawców do oferowania swoim klientom ugód pozasądowych. Niestety, proponowane rozwiązania nie zawsze są korzystne dla Frankowiczów – podał w poniedziałek dziennik “Rzeczpospolita”.

Nową ofertę pozasądowych ugód dla frankowiczów przygotowuje Santander Bank Polska. “Nie jesteśmy jeszcze gotowi na przedstawienie klientom wiążących propozycji, ale pracujemy, aby zaprezentować je niebawem” – poinformował Bank.

Zobacz także: Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie “frankowiczów”

Oferta prawdopodobnie zostanie przedstawiona w drugiej połowie roku – tak wynika z nieoficjalnych informacji zebranych przez “Rz”. Bank potwierdza, że aktualnie rozważane są różne scenariusze. W tym momencie przeprowadzane są wstępne badanie ankietowe wśród klientów banku.

Z nieoficjalnych informacji zebranych przez dziennik wynika, że śladem Santandera może pójść także PKO PB, tych informacji bank jednak nie potwierdza.

Według źródeł “Rz” dokument sporządzony przez Santandera ma niedługo trafić do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Zdaniem UKNF pozasądowe formy ugody są dobrym rozwiązaniem.

Gazeta przypomina także, że dotychczas banki opierały swoje działania w tej sprawie głównie na przewalutowaniu po średnim kursie NBP, co oznaczało dla klientów nikłe korzyści finansowe. Wspomniany sposób działania nie rozwiązywał także głównego problemu klientów – wzrostu długu wyrażonego w złotych na skutek wzmocnienia kursu franka.

“Odpowiedź klientów na próbę ugody będzie uzależniona od warunków. Zasada jest prosta: im większa korzyść dla klienta, tym większy koszt dla banku. Dotyczy to też czasu: szybkość ugód jest dobra dla klienta, ale dla banków oznacza ryzyko skumulowania kosztów w krótkim czasie, na co nie wszystkie banki stać” powiedział w rozmowie z “Rz” Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

RP.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply