Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich, będących przedmiotem sporu między bankami a kredytobiorcami.

Jak poinformował w czwartek portal Bankier.pl, sędziowie Trybunału w Luksemburgu „dali zielone światło dla unieważnienia umów z powodu nieuczciwych klauzul w umowach konsumenckich”. Orzekł, że „interes i wola kredytobiorcy są najistotniejsze”. Jednak to polskie sądy mają wydawać decyzje w poszczególnych prawach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

TS UE uznał, że „prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich”. Jednocześnie jeśli w umowie na udzielenie kredytu indeksowanego do waluty obcej pojawiają się jakieś nieuczciwe warunki to nie można zastąpić ich ogólnymi normami prawa cywilnego obowiązującego w Polsce.

Bankier.pl ocenia orzeczenie Trybunału jako korzystne dla „frankowiczów”. Jednak uznaje je za spodziewane i tym tłumaczy, że nie odbiło się ono znacząco na kursie akcji banków. Większość z nich rosła, zauważalne spadki odnotowano tylko w przypadku   PKO BP (-1,9 proc.), ING (-1,22 proc.) i Santander (-3,6 proc.).

Wyrok spowodował też umocnienie się złotówki wobec franka szwajcarskiego oraz euro.

Problem związany z udzielaniem kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego zaczął narastać po wybuchu światowego kryzysu finansowego w 2008 kiedy to doszło do aprecjacji franka szwajcarskiego wobec złotówki. Wielu kredytobiorców, którzy skorzystali z takiego rozwiązania twierdzi, że nie byli uczciwie informowani przez banki o jego działaniu. Mimo zapowiedzi polityków nie rozwiązano problemu z poziomu politycznego, tak jak zrobiono to na Węgrzech jeszcze w latach 2011-2014.

bankier.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz