Polska przekazała Ukrainie listę 18 miejsc, w których chce prowadzić prace ekshumacyjne

Radio RMF FM dowiedziało się, że polskie władze przekazały do Kijowa listę 18 miejsc, w których specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN chcą prowadzić prace poszukiwawcze i ekshumacyjne.

IPN na razie nie chce ujawnić, o jakie lokalizacje chodzi. Wiceprezes IPN i szef BPiI prof. Krzysztof Szwagrzyk tłumaczy, że rozmowy o konkretach są delikatne. Wiadomo, że chodzi nie tylko o miejsca związane z ludobójstwem na Wołyniu ale także groby żołnierzy biorących udział w walkach wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz wojny obronnej 1939 roku. Nie wszystkie ujęte na liście miejsca leżą na zachodniej Ukrainie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prof. Szwagrzyk wyraził w rozmowie z RMF FM opinię, że w tym roku nie dojdzie do prac terenowych na Ukrainie i będą one możliwe najwcześniej wiosną przyszłego roku. Jego zdaniem najbliższe miesiące to czas na dopełnienie formalności, zebranie dokumentacji i uzyskanie odpowiednich zgód od ukraińskich urzędów. Nawet jeśli formalności po stronie ukraińskiej nie potrwają długo, ekipy poszukiwawcze nie wyjdą w teren w okresie zimowym, ponieważ ziemia jest wówczas zmrożona. Prof. Szwagrzyk ma jednak nadzieję, że w przyszłym roku dojdzie do prac na Ukrainie w co najmniej kilku miejscach.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar oświadczył, że strona ukraińska „pozytywnie” ustosunkowała się do polskiego wniosku o wznowienie poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie. Bodnar określił kolejne działania, które powinny zostać podjęte w celu odblokowania ekshumacji. Według niego strona polska powinna teraz wybrać ukraińskiego wykonawcę prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych, i to on powinien uzyskać niezbędne pozwolenia do przeprowadzenia tych prac. W tym tygodniu  prof. Krzysztof Szwagrzyk powiadomił, że Instytut złożył już w ukraińskich urzędach wnioski o pozwolenie na rozpoczęcie prac na Ukrainie.

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz