Sondaż: Wyborcy KO i Konfederacji popierają falę protestów

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych zapytał Polaków o to czy popierają kontynuowanie obecnych protestów na ulicach polskich miast. Wyniki okazały się dość zaskakujące.

W całej puli respondentów IBRiS 60,5 proc. z nich uznało, że mimo rozwoju pandemii koronawirusa SARS CoV-2 trwające obecnie na ulicach protesty powinny być kontynuowane. 32,4 proc. uznało, że protestowanie w takich warunkach wzmaga niebezpieczeństwo stwarzane przez koronowirusa, natomiast 7 proc. nie miała zdania na ten temat, jak podał dziennik „Fakt”

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Co zaskakujące większa proporcja zwolenników kontynuowania wystąpień ulicznych jest wśród mężczyzn (63 proc.) niż wśród kobiet (58 proc.). Równie zaskakujące są wyniki sondażu z podziałem na kategorie wiekowe. O ile seniorzy w wieku 60-69 lat są w większości przeciwko urządzaniu zgromadzeń protestacyjnych (58 proc.), o tyle wśród jeszcze bardziej zagrożonych przez koronowirusa osób powyżej 70 lat wyraźną większość (60 proc.) stanowili zwolennicy protestów.

Zaskoczenie przynoszą także wyniki sondażu z podziałem na elektoraty poszczególnych partii politycznych. Nie dziwi najwyższa proporcja zwolenników protestów wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej, która wyniosła 86 proc. Jednak na drugim miejscu pod względem poparcia dla kontynuowania obecnych protestów wywołanych głównie przez środowiska feministyczne znalazł się elektorat Konfederacji – 81 proc. Sugeruje to, że elektorat tej partii jest jednak bardziej liberalny niż konserwatywny czy nacjonalistyczny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Najwięcej przeciwników protestowania w czasie pandemii było wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości – 86 proc. Natomiast wśród wyborców Lewicy wyraźną większość stanowili jego zwolennicy – 69 proc.

Czytaj także: Liderka strajku kobiet o niszczeniu kościołów: „Nie mam żalu, że tak się stało. To musiało się stać”

fakt.pl/wp.pl/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz