Rekordowa liczba urodzeń w 2017 roku w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wszystko wskazuje, że liczba urodzeń w 2017 roku w Polsce osiągnie ponad 400 tys.

Według opublikowanych w piątek ostatecznych danych GUS dotyczących urodzeń po sierpniu i wrześniu, w których urodziło się mniej więcej tyle samo dzieci, co w analogicznych miesiącach rok temu, w październiku znów zanotowano spory wzrost. Urodziło się wtedy 35 tysięcy dzieci wobec 32,2 tysiąca rok temu.

Łącznie od od stycznia do października 2017 r. liczba urodzeń w Polsce 341,1 tys. dzieci. To o 21,5 tys. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

CZYTAJ TAKŻE: MRPiPS: w ciągu siedmiu miesięcy tego roku liczba urodzeń w Polsce wzrosła o ponad 8 proc.

Szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska przez ostatnie miesiące zapowiadała, że liczba urodzeń przekroczy 400 tys. w tym roku. Biorąc pod uwagę dane opublikowane przez GUS poziom ten jest możliwy do osiągnięcia. Wystarczy, aby w listopadzie i grudniu urodziło się po 30 tys. dzieci, a liczba ta nie spadła poniżej tego poziomu w żadnym miesiącu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Rzeczpospolita” powołując się źródła w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że urzędnicy liczą na rekordowe zakończenie 2017 r. Według ich szacunków w tym roku urodzi się 406 tys. dzieci, podczas gdy w całym 2016 r. przyszło ich na świat 385 tys.

Eksperci wskazują, że nie jest to jeszcze wyż demograficzny. W demografii powstała dziura, którą niełatwo będzie zasypać – powiedziała w komentarzu dla „Rz” prof. Ewa Budzyńska, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Resort minister Rafalskiej uważa wynik za efekt m.in. programu „500 plus”. Poczucie stabilności zatrudnienia, ale też tego, że pieniądze z 500 plus wpływają regularnie, daje Polakom poczucie życiowej stabilności – oświadczył wiceminister Bartosz Marczuk.

Kresy.pl / money.pl / interia.pl / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz