Rosjanie przygotowują się do budowy nowego portu w Arktyce

Strona internetowa rosyjskiej państwowej korporacji energii atomowej Rosatom poinformowała o przygotowaniach do budowy portu na arktycznej wyspie.

Strona Rosatomu informuje, że „w końcu lipca” rozpoczęte zostały „prace przedinżynieryjne” na wybrzeżu południowej wyspy arktycznego archipelagu Nowa Ziemia. Budowa portu ma być tylko początkiem zagospodarowywania tego terenu. Port ma powstać by obsługiwać budowę wysuniętej najbardziej na północ rosyjskiej kopalni. W kopalni Pawłowskoje mają być wydobywane i przetwarzane rudy cynku i ołowiu. Złoże znajduje się około 20 km od projektowanego portu.

Pierwsze prace na Nowej Ziemi prowadzi przedsiębiorstwo WNIPIPromtechnologia będące spółką holdingu uranowego ARMZ i Rosatomu. Przyszła kopalnia będzie eksploatowana przez inną spółkę-córkę ARMZ – Pierwszą Kompanią Górniczą.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak wynika z komunikatu opublikowanego 2 sierpnia na Nowej Ziemi prowadzone są pomiary, które umożliwią zaprojektowanie nawodnej infrastruktury portu. Pobierane są próbki gruntu dla określenia parametrów przyszłej budowy, ale dla jej przeprowadzenia mają być wykorzystane także dane z satelitów. Badania określające uwarunkowania budowy instalacji podwodnych już zakończono.

Czytaj także: Rosja umacnia się w Arktyce

rosatom.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz