W Rosji rozważa się wstrzymanie eksportu benzyny

Rząd Rosji rozważa wprowadzenie zakazu eksportu benzyny po zamknięciu jednego z bloków rafinerii LUKOIL – poinformowało Interfax kilka źródeł zaznajomionych z sytuacją.

Jak poinformowało 15 stycznia Ministerstwo Energii Rosji, w związku z nieplanowanymi remontami jednej z instalacji Łukoil-Niżegorodnieftieorgsintiezu (NORSI) nastąpił spadek produkcji benzyn silnikowych i trzeba, przy udziale koncernów naftowych, przygotować plan działań w celu zapewnienie nieprzerwanych dostaw paliwa na rynek krajowy przez cały okres naprawy. Niemniej władze nadal są zaniepokojone stabilnością podaży, jak sugeruje Interfax.

Uczestnicy tego swoistego sztabu koncernów naftowych podkreślili, że potrzeby krajowego rynku zostaną zaspokojone poprzez ograniczenie dostaw eksportowych i reorientację istniejących zasobów innych uczestników rynku – podało Ministerstwo Energii. Według źródeł Interfax Łukoil zwrócił się do Ministerstwa Energii o dostosowanie harmonogramu produkcji produktów naftowych oraz wielkości sprzedaży giełdowej do obecnej sytuacji tego przedsiębiorstwa.

Łukoil zwrócił się do innych koncernów naftowych o pomoc w dostawach do 200 tys. ton 95-oktanowej benzyny w styczniu i lutym. Sam Łukoil zaprzestał już sprzedawania benzyny za granicę, aby skierować całość produkcji na rynek krajowy – podają źródła. Te same źródła przekazały, iż dyskutuje się o możliwości czasowego ogólnego zakazu eksportu benzyny z Rosji. Ministerstwo Energii zauważa, że ​​taka możliwość pozostaje i może zostać wykorzystana w razie potrzeby. Jedno ze źródeł podaje, że przygotowywany jest już projekt ustawy wprowadzającej zakaz eksportu benzyny. Inne źródło wyjaśnia, że ​​wciąż trwają dyskusje nad narzędziami zapobiegania niedoborom benzyny na krajowym rynku.

Jak podał Intefax samo Ministerstwo Energii nie skomentowało oficjalnie tych informacji.

Według jednego z handlarzy, którego informacje przytoczyła agencji, średni dzienny eksport benzyn silnikowych w okresie 1-10 stycznia wyniósł w Rosji 20,4 tys. ton na dzień, wobec 16,6 tys. ton na dobę w okresie 1-27 grudnia oraz 7,8 tys. ton na dobę listopadzie. Średnia dzienna podaż benzyn silnikowych na rynek krajowy w okresie 1-10 stycznia wyniósł 97,6 tys. ton na dobę, w porównaniu do 110 tys. ton na dobę w okresie 1-27 grudnia oraz 112,9 tys. ton na dobę w listopadzie.

Czytaj także: Rosja znalazła olbrzymi rynek zbytu. Sprzedaje ropę do Indii

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply