Władze Białorusi zdecydowały się uderzyć w litewski eksport w odwecie za zablokowanie tranzytu białoruskich nawozów przez Litwę.

Władze Białorusi zakazały kolejowego transportu produktów naftowych, chemicznych i mineralnych nawozów z Litwy, jak podała 2 lutego strona internetowa białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z oświadczenia wynika, że zakaz ma dotyczyć nie tylko produktów litewskich przedsiębiorstw, ale wszelkich tego rodzaju towarów załadowanych na Litwie. Będzie on obowiązywał od 7 lutego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Białoruski MSZ podkreślił, że taka decyzja ma być odwetem za wprowadzony przez Litwę zakaz tranzytu białoruskich nawozów, stanowiących ważny towar eksportowy Białorusi. Przez lata był on transportowany do odbiorców na całym świecie przez litewski port w Kłajpedzie. W przytaczanym oświadczeniu Mińsk ocenił działanie Litwy jako „element agresji hybrydowej wobec Białorusi, mający na celu przyczynienie ekonomicznej szkody dobrobytowi narodu Białorusi”. Jak dodano – „Republika Białoruś nie może ignorować tego hybrydowego ataku i jest zmuszona, jak ostrzegano wcześniej, do podjęcia działań odwetowych”.

Strona białoruska podliczyła też straty jakie na skutek jej decyzji poniosą Litwini. Według Mińska w ciągu roku przewożono przez Białoruś tranzytem około 1,5-1,6 mln ton towarów z Litwy, których przewóz został zakazany. Ich wartość została oceniona na ponad 1 mld dol.

 

Litwa z dniem 1 lutego przestała przepuszczać tranzytem białoruskie nawozy produkowane przez ważny państwowy zakład Biełaruśkalij. Litwini byli z kolei do tej pory jednym z głównych dostawców oleju napędowego i benzyny na Ukrainę, która docierała na nią właśnie przez terytorium Białorusi. W warunkach wprowadzonego przez tę ostatnią zakazu tranzytu, będą one transportowane przez Polskę. Dłuższa trasa oznacza jednak straty dla litewskiej spółki córki Orlenu, która jest głównym producentem paliw na Litwie.

mfa.gov.by/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz