Rosyjski sąd nakazał wstrzymanie eksploatacji nadkaspijskiego rurociągu, którym Kazachstan prowadzi większość swojego eksportu ropy.

Jak podała w środę agencja Fergana News, sąd rejonowy w Noworosyjsku podjął decyzję o wstrzymania działalności przedsiębiorstwa Kaspijskij Truboprowodnyj Konsorcium (Kaspijskie Konsorcjum Rurociągowe – KTK) na okres 30 dni. Decyzja ta została umotywowana względami ekologicznymi.

Kontrola Rostransnadzoru miała ujawnić naruszenia w zakresie usuwania skutków wycieków ropy z rurociągu, którym zarządza przedsiębiorstwo. Jednak służba początkowo domagała się usunięcia naruszeń w terminie do 30 listopada bieżącego roku. Dopiero potem wystąpiła do noworosyjskiego sądu o wstrzymanie eksploatacji nadkaspijskiego rurociągu, domagając się tego na okres aż 90 dni.

Rurociąg zarządzany przez KTK ma duże znaczenie dla Kazachstanu. To właśnie nim tranzytowana jest większość ropy eksportowanej przez ten kraj na rynki światowe. Prowadzi on z Kazachstanu przez terytorium Rosji na wybrzeże Morza Czarnego, do portu w Noworosyjsku. W 2021 r. na transportowane rurociągiem 60,7 mln ton ropy 53 mln ton pochodziło ze złóż kazachstańskich.

Decyzja rosyjskiego sądu nastąpiła po deklaracji prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa oferującego surowce ze swojego państwa jako substytut dla rosyjskich na rynku Unii Europejskiej, okładającej Rosję kolejnymi sankcjami. Tokajew wzywał nawet do tworzenia nowego, alternatywnego korytarza transportu kazachstańskich surowców poza terytorium Rosji.

Kazachstan jest państwem o bogatych złożach surowców naturalnych. Posiada on 12 miejsce na świecie pod względem złóż gazu ziemnego, według różnych danych 15 lub 17 miejsce pod względem zasobów ropy naftowej, 10 miejsce pod względem złóż węgla i 2 miejsce pod względem złóż uranu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kazachstan pozostaje wraz z Rosją w ramach Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego (EAES) oraz militarnej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Jednak utrzymuje dystans wobec polityki Moskwy. W marcu przedstawiciel kazachstańskiej dyplomacji zadeklarował pełną neutralność wobec wojny rosyjsko-ukraińskiej. Dwa tygodnie temu, na prestiżowym Forum w Petersburgu Tokajew zadeklarował w obecności prezydenta Rosji, że jego państwa nie uzna Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

fergana.media/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz