Sankcje USA uderzające w Nord Stream 2 nie mają na celu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, ale forsują sprzedaż amerykańskiego LNG na rynku europejskim – twierdzi szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow.

Słowa dyplomaty cytuje w piątek agencja RIA Nowosti. „Celem nie jest oczywiście troska o bezpieczeństwo energetyczne Europy, które Nord Stream 2 wzmacnia, ale wpychanie amerykańskiego LNG na rynek europejski” – powiedział. Zdaniem Ławrowa amerykańskie sankcje są „rażącym przykładem nieuczciwej konkurencji i upolitycznienia sektora energetycznego”.

Obecnie budowa Nord Stream 2 jest prawie ukończona. „Zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 może nastąpić w ciągu kilku miesięcy, nawet bez udziału zagranicznych firm” – powiedział w czwartek rosyjski Minister Energetyki, Aleksander Nowak.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem Nowaka samodzielnie ukończenie budowy drugiej nitki gazociągu północnego może zająć kilka miesięcy ze względu na prace organizacyjne. Polityk podkreślił, że Nord Stream 2 ukończono już w 94 proc., a do położenia zostało około 160 km rur. Co istotne, ukończono już budowę „głębinowej części rurociągu”, dzięki czemu Rosja ma „wszelkie możliwości” samodzielnego dokończenia projektu.

Przeczytaj także: Putin: Rosja ma statek, który umożliwi dokończenie układania gazociągu Nord Stream 2

21 grudnia szwajcarska firma Allseas opublikowała krótki komunikat, w którym poinformowała o zawieszeniu budowy Nord Stream 2. „W związku z wejściem w życie ustawy NDAA, Allseas zawiesił działalność związaną z budową rurociągu Nord Stream 2” – czytamy na stronie przedsiębiorstwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dzień wcześniej prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu (National Defense Authorization Act – NDAA) na 2020 rok. Jej wysokość jest rekordowa – wynosi 738 mld dol. To o 21 mld dol. więcej, niż w poprzednim budżecie. Oprócz rozbudowy i wzmocnienia sił zbrojnych USA, ustawa przewiduje także sankcje na firmy budujące Nord Stream 2.

O niewielkich szansach zablokowania budowy drugiej nitki gazociągu północnego mówili dla agencji Bloomberg anonimowi amerykańscy urzędnicy wyższego szczebla. Ich zdaniem sankcje zostały nałożone zbyt późno, a europejscy sojusznicy, tacy jak Niemcy, byli „niewrażliwi na amerykańskie naciski na rezygnację z projektu”.

Nord Stream 2 to druga nitka gazociągu położonego na dnie Bałtyku, łączącego Rosję z Niemcami. Ma ona podwoić przepustowość gazociągu do 110 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / iz.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz