Sankcje USA uderzające w Nord Stream 2 nie mają na celu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, ale forsują sprzedaż amerykańskiego LNG na rynku europejskim – twierdzi szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow.

Słowa dyplomaty cytuje w piątek agencja RIA Nowosti. „Celem nie jest oczywiście troska o bezpieczeństwo energetyczne Europy, które Nord Stream 2 wzmacnia, ale wpychanie amerykańskiego LNG na rynek europejski” – powiedział. Zdaniem Ławrowa amerykańskie sankcje są „rażącym przykładem nieuczciwej konkurencji i upolitycznienia sektora energetycznego”.

Obecnie budowa Nord Stream 2 jest prawie ukończona. „Zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 może nastąpić w ciągu kilku miesięcy, nawet bez udziału zagranicznych firm” – powiedział w czwartek rosyjski Minister Energetyki, Aleksander Nowak.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem Nowaka samodzielnie ukończenie budowy drugiej nitki gazociągu północnego może zająć kilka miesięcy ze względu na prace organizacyjne. Polityk podkreślił, że Nord Stream 2 ukończono już w 94 proc., a do położenia zostało około 160 km rur. Co istotne, ukończono już budowę „głębinowej części rurociągu”, dzięki czemu Rosja ma „wszelkie możliwości” samodzielnego dokończenia projektu.

Przeczytaj także: Putin: Rosja ma statek, który umożliwi dokończenie układania gazociągu Nord Stream 2

21 grudnia szwajcarska firma Allseas opublikowała krótki komunikat, w którym poinformowała o zawieszeniu budowy Nord Stream 2. „W związku z wejściem w życie ustawy NDAA, Allseas zawiesił działalność związaną z budową rurociągu Nord Stream 2” – czytamy na stronie przedsiębiorstwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dzień wcześniej prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu (National Defense Authorization Act – NDAA) na 2020 rok. Jej wysokość jest rekordowa – wynosi 738 mld dol. To o 21 mld dol. więcej, niż w poprzednim budżecie. Oprócz rozbudowy i wzmocnienia sił zbrojnych USA, ustawa przewiduje także sankcje na firmy budujące Nord Stream 2.

O niewielkich szansach zablokowania budowy drugiej nitki gazociągu północnego mówili dla agencji Bloomberg anonimowi amerykańscy urzędnicy wyższego szczebla. Ich zdaniem sankcje zostały nałożone zbyt późno, a europejscy sojusznicy, tacy jak Niemcy, byli „niewrażliwi na amerykańskie naciski na rezygnację z projektu”.

Nord Stream 2 to druga nitka gazociągu położonego na dnie Bałtyku, łączącego Rosję z Niemcami. Ma ona podwoić przepustowość gazociągu do 110 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / iz.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz