Rok Profesorów Lwowskich we Wrocławiu

Rada miasta Wrocławia podjęła w czwartek decyzję o ogłoszeniu bieżącego roku Rokiem Profesorów Lwowskich. Akademicy ze Lwowa stworzyli kadrę polskich uczelni tworzonych w mieście od 1945 r.

Jak napisał informujący o sprawie portal tuwroclaw.com wrocławscy uznali za wskazane docenienie wkładu polskich uczonych ze Lwowa w budowę elity i społeczeństwa powojennego, polskiego Wrocławia. To oni tworzyli niemal od podstaw polskie uczelnie w mieście, które znów znalazło się w granicach Polski po kilkuset latach przynależności do innych państw.

“Grupa naukowców ze Lwowa dotarła do Wrocławia już 10 maja 1945 r. W niezwykle trudnych warunkach, zniszczonego wojną miasta, rozpoczęto budowę polskiej uczelni wyższej. W sierpniu tego samego roku zespół, kierowany przez Stanisława Kulczyńskiego, dawnego rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, opracował projekt wrocławskiej uczelni, a pierwsze polskie wykłady na połączonych ze sobą Uniwersytecie i Politechnice odbyły się w listopadzie 1945 r. Nowa uczelnia stała się silnym ośrodkiem, wokół którego tworzyło się polskie miasto” – głosi tekst przyjętej w czwartek uchwały.

Projekt uchwały został zgłoszony przez prezydenta miasta Jacka Sutryka. Jak twierdzi portal lokalnej mutacji “Gazety Wyborczej” przeciwko ustanowieniu 2020 r. Rokiem Profesorów Lwowskich byli radni z Prawa i Sprawiedliwości. Domagali się aby został on ustanowiony rokiem bitwy warszawskiej.

Politycy PiS już wcześniej występowali przeciwko upamiętnieniu jednego z lwowskich akademików we Wrocławiu. Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak w styczniu 2018 r. zmienił nazwę bulwaru im. prof. Stanisławowi Kulczyńskiego właśnie na Profesorów Lwowskich. Polityk PiS tłumaczył swoją decyzję wymogami ustawy dekomunizacyjnej. Radni PiS sprzeciwiali się także nadaniu prof. Kulczyńskiemu tytułu honorowego obywatela Wrocławia. W czasach Polski ludowej, Kulczyński, który był pierwszym rektorem pierwszej polskiej uczelni we Wrocławiu, zasiadał bowiem przez kilka kadencji w Sejmie.

Czytaj także: Jak i dlaczego Wrocław stał się “Małym Kijowem” – reportaż znanego ukraińskiego portalu

tuwroclaw.com/wroclaw.wyborcza.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply