Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego i były poseł Platformy Obywatelskiej Jan Śpiewak uznał jedną z parlamentarnych partii za antysemicką.

Śpiewak użył tego sformułowania w poniedziałkowym wywiadzie jakiego udzielił rozgłośni radiowej RMW FM. Wywiad poświęcony był obchodom rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Były poseł Platformy Obywatelskiej uznał, że brak zaproszenia Władimira Putina na poniedziałkowych uroczystościach rocznicy wyzwolenia obozu jest „dużym błędem”.

„Próby śmierci w komorach gazowych były wykonywane na jeńcach radzieckich. Wreszcie ta armia radziecka była pierwsza, która przybyła do Auschwitz” – powiedział Śpiewak, który podkreślił, że w Auschwitz zginęło kilkadziesiąt tysięcy radzieckich jeńców.

Śpiewak skrytykował też Światowe Forum Holokaustu jakie w zeszłym tygodniu odbyło się w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie. Dyrektor ŻIH uznał, że na Holokauście „zaczyna się robić handel polityczny”. Jak powiedział – „I to jest dla mnie przerażające. To znaczy w gruncie rzeczy i premier Izraela, i prezydent Rosji, i parę innych jeszcze bardzo wybitnych osobistości biorą udział w tego typu spektaklu. Jestem przerażony tym”. W tym kontekście pozytywnie ocenił jedynie przemówienie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Mówiąc o konieczności pracy „nad pamięcią” Śpiewak stwierdził – „To, co chcę powiedzieć nie dotyczy tylko Polski, ale jeżeli ugrupowanie Konfederacja, które jest czysto antysemickim ugrupowaniem…”. Gdy dziennikarz prowadzący rozmowę przerwał mu stwierdzając, że takie stwierdzenie może być podstawą dla procesu sądowego Śpiewak odpowiedział – „Dobrze, okej, proszę przeczytać Korwin-Mikkego, proszę zajrzeć do pism Krzysztofa Bosaka, tych jego utworów”.

W marcu zeszłego roku w wywiadzie dla czeskiego tygodnika „Tydenik Echo” Śpiewak twierdził, że Polacy  zabili „zapewne większość z 200 tys. Żydów”, którzy uciekli z gett, a tylko 80 tysięcy Niemców.

rp.pl/kresy.pl

 

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Czeslaw
  Czeslaw :

  Ostatnio świat obserwował dwie wielkie uroczystości tj. w Jerozolimie i w Auschwitz poświęcone Holokaustowi Żydów podczas II-ej w.ś. Szanując ofiary jednak trzeba stwierdzić że dużo tu manipulacji i fałszerstw. Nie tylko Żydzi byli ofiarami Niemców a Polacy dodatkowo jeszcze doznali prześladowań od Rosjan. Najpotężniejsi ludzie świata tacy jak Putin czy Trump złożyli w sposób niezwykle uniżony hołd Żydom którzy ucierpieli od „nazistów”, jedynie Prezydent Polski A.Duda prawidłowo określił zbrodniarzy, że byli to Niemcy. Przedstawiciele społeczności żydowskiej przy tej okazji w sposób arogancki zaczęli pouczać a raczej nakazywać co to świat powinien zrobić żeby zlikwidować ”antysemityzm”. A z praktyki wiemy że tu chodzi o likwidacje wszelkiej krytyki Żydów i państwa Izrael. Nikt natomiast nie postawił pytania dlaczego istnieje ten antysemityzm, czy może ma jakieś realne podstawy, może to nie świat powinien się zmienić , tylko sami Żydzi. Bo skąd się biorą takie opinie o Żydach jak np.
  Cycero (106-43 p.n.e) – „Żydzi jest to naród łobuzów i oszustów”.
  Seneka (ur. ok. 4 p.n.e., zm. 65 r. n.e.) – „Obyczaje tej najbardziej zbrodniczej nacji osiągnęły takie wpływy, że dosięgają wszelkich krajów”.
  Geroge Washinton – prezydent Stanów zjednoczonych od 1789 do 1797 – „Oni działają przeciwko nam skuteczniej niż armie wroga… Należy żałować, iż każdy stan, dawno temu, nie przegonił ich jako dżumę społeczną i największych wrogów szczęścia dla Ameryki”.