Europoseł PiS Ryszard Czarnecki przyznał, że Jarosław Kaczyński to „nieformalny Naczelnik Państwa”. Jego zdaniem, prezes PiS jest niczym Józef Piłsudski III RP.

Jak informowaliśmy wcześniej, stacja RMF FM podała, powołując się na polityka ze ścisłego kierownictwa PiS, że Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu i będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.

Komentując sprawę na antenie TVP Info, europoseł PiS Ryszard Czarnecki porównał rolę polityczną Kaczyńskiego do roli Józefa Piłsudskiego w II RP. Zaznaczył, że Piłsudski dwukrotnie był ministrem spraw wojskowych, także w rządach, gdzie nie był premierem, a mimo tego był najważniejszą postacią rządu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– Ta analogia jest czytelna. Jarosław Kaczyński jak Józef Piłsudski w II Rzeczypospolitej. Tam Naczelnik Państwa, a tu nieformalny Naczelnik Państwa, też w rządzie i też niebędący premierem – powiedział europoseł PiS.

W czwartek wieczorem, po 3-godzinnym spotkaniu liderów PiS, polityk ze ścisłego kierownictwa tej partii powiedział, że jej prezes Jarosław Kaczyński „będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej”. Polityk ze ścisłego kierownictwa PiS powiedział, że podpisanie umowy koalicyjnej nastąpi do końca tygodnia. – Zaakceptowaliśmy wcześniej wynegocjowane w ramach Zjednoczonej Prawicy ustalenia. Potwierdziliśmy m.in., że prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie nadzorował Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przypomnijmy, że w nocy ze środy na czwartek Polska Agencja Prasowa podała, że według jej „zbliżonego do rządu” źródła, Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu. Prezes PiS miałby zostać szefem komitetu ds. bezpieczeństwa, nadzorując ministerstwa: sprawiedliwości, obrony narodowej i spraw wewnętrznych. W czwartek rano szef klubu PiS Ryszard Terlecki potwierdził, że taki plan istnieje.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy wcześniej, portal Onet.pl podawał, że PiS i Solidarna Polska mają osiągnąć kompromis ws. „ustawy covidowej” i „Piątki dla zwierząt”, celem odrzucenia prawdopodobnego weta prezydenta wobec tej drugiej ustawy. Zapisy w tych projektach miałyby zostać zmienione tak, żeby politycy partii Zbigniewa Ziobry mogli je poprzeć w głosowaniu. Podano też, że do rządu najprawdopodobniej wejdzie Jarosław Kaczyński.

Ponadto, zarówno politycy PiS jak i Solidarnej Polski w nieoficjalnych rozmowach potwierdzali wcześniejsze doniesienia o warunku, jaki Kaczyński postawił ludziom Ziobry. Jak pisaliśmy, prezes PiS miał domagać się od lidera Solidarnej Polski, Zbigniewa Ziobro, by jego partia zrezygnowała „ze swojej krucjaty ideologicznej” i porzuciła postulaty dotyczące walki z ideologią LGBT. Onet.pl podaje, że „ziobryści” mają „zrezygnować z samodzielnych inicjatyw w sprawach światopoglądowych” i „wszystko powinni konsultować z PiS”.

W poniedziałek w siedzibie PiS w Warszawie obradowały władze partii, które miały zdecydować o przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Kryzys w ramach koalicji wybuchł w piątek po głosowaniu nad forsowaną przez kierownictwo PiS i samego Kaczyńskiego projektu nazywanego „Piątka dla zwierząt”.

TVP Info / dorzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz