Media: Kaczyński na czele Komitetu Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej – podaje RMF FM, powołując się na polityka ze ścisłego kierownictwa PiS.

Stacja RMF FM podała, że w środę politycy Solidarnej Polski i Porozumienia Jarosława Gowina nieoficjalnie mówili, że „rośnie presja na Jarosława Kaczyńskiego, by wszedł do rządu w roli wicepremiera”. W czwartek wieczorem, po 3-godzinnym spotkaniu liderów PiS, polityk ze ścisłego kierownictwa tej partii powiedział, że jej prezes Jarosław Kaczyński „będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej”.

Polityk ten powiedział stacji, że podpisanie umowy koalicyjnej nastąpi do końca tygodnia. – Zaakceptowaliśmy wcześniej wynegocjowane w ramach Zjednoczonej Prawicy ustalenia. Potwierdziliśmy m.in., że prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie nadzorował Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – twierdzi źródło RMF FM, podkreślając, że „zaakceptowane porozumienie obejmuje też jednego ministra dla Solidarnej Polski i dla Porozumienia”.

 

We wspomnianym spotkaniu uczestniczyli: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, a także wiceprezesi PiS: Adam Lipiński oraz Antoni Macierewicz. Obecny był też były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała, że „spotkanie dotyczyło oceny osiągniętego porozumienia w ramach Zjednoczonej Prawicy”. Zaznaczyła, że „istotą tego porozumienia jest wola wspólnej i solidarnej pracy dla Polski”.

Wcześniej wiceminister obrony Marcin Ociepa, członek partii Porozumienie powiedział, że członkowie Zjednoczonej Prawicy umówili się, żeby kontynuować rozmowy koalicyjne w piątek. Zapewnił, że jego ugrupowanie jest gotowe podpisać umowę koalicyjną w wynegocjowanym kształcie nawet do końca tygodnia.

Przypomnijmy, że w nocy ze środy na czwartek Polska Agencja Prasowa podała, że według jej „zbliżonego do rządu” źródła, Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu. Prezes PiS miałby zostać szefem komitetu ds. bezpieczeństwa, nadzorując ministerstwa: sprawiedliwości, obrony narodowej i spraw wewnętrznych. W czwartek rano szef klubu PiS Ryszard Terlecki potwierdził, że taki plan istnieje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy wcześniej, portal Onet.pl podawał, że PiS i Solidarna Polska mają osiągnąć kompromis ws. „ustawy covidowej” i „Piątki dla zwierząt”, celem odrzucenia prawdopodobnego weta prezydenta wobec tej drugiej ustawy. Zapisy w tych projektach miałyby zostać zmienione tak, żeby politycy partii Zbigniewa Ziobry mogli je poprzeć w głosowaniu. Podano też, że do rządu najprawdopodobniej wejdzie Jarosław Kaczyński.

Ponadto, zarówno politycy PiS jak i Solidarnej Polski w nieoficjalnych rozmowach potwierdzali wcześniejsze doniesienia o warunku, jaki Kaczyński postawił ludziom Ziobry. Jak pisaliśmy, prezes PiS miał domagać się od lidera Solidarnej Polski, Zbigniewa Ziobro, by jego partia zrezygnowała „ze swojej krucjaty ideologicznej” i porzuciła postulaty dotyczące walki z ideologią LGBT. Onet.pl podaje, że „ziobryści” mają „zrezygnować z samodzielnych inicjatyw w sprawach światopoglądowych” i „wszystko powinni konsultować z PiS”.

W poniedziałek w siedzibie PiS w Warszawie obradowały władze partii, które miały zdecydować o przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Kryzys w ramach koalicji wybuchł w piątek po głosowaniu nad forsowaną przez kierownictwo PiS i samego Kaczyńskiego projektu nazywanego „Piątka dla zwierząt”.

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply