Łotwa przekaże Ukrainie broń w ramach pomocy humanitarnej

Minister obrony Łotwy uzgodnił z ambasadorem Ukrainy wysłanie do Kijowa „pomocy humanitarnej” składającej się m.in. z broni i sprzętu.

Łotewski nadawca publiczny LSM przekazał w czwartek, że 5 stycznia odbyło się spotkanie ministra obrony Łotwy Artisa Pabriksa z ambasadorem Ukrainy na Łotwie Ołeksandrem Miszczenką. Podczas spotkania uzgodniono zawartość „pomocy humanitarnej”, jaką Łotwa wyśle Ukrainie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wedle słów Pabriksa w ramach tej pomocy na Ukrainę trafi „broń i sprzęt”. Więcej szczegółów na temat bieżącej pomocy dla Ukrainy minister obrony Łotwy nie podał.

„Wzywamy naszych sojuszników w Europie, aby zrobili to samo. Bo Ukraina ma prawo i musi umieć się bronić. Ukraina w dużej mierze zdejmuje napięcia z naszych granic, z naszego regionu. I choć Ukraina nie jest członkiem NATO, w tym sensie nie jest sojusznikiem, ale jest uważana za naszego sojusznika dokładnie w tym, co robi. W rzeczywistości oni nas bronią” – mówił Pabriks.

LSM przypomniało, że pod koniec ub. roku szefowie resortów obrony państw bałtyckich jednogłośnie wyrazili opinię o potrzebie wsparcia Ukrainy dostawami broni. Pabriks po spotkaniu z ambasadorem Ukrainy potwierdził, że Łotwa będzie nadal udzielać pomocy temu państwu.

Wcześniej Łotwa udzielała Ukrainie pomocy finansowej, humanitarnej, pomocy postaci szkoleń wojskowych, rehabilitacji ofiar i tworzenia służby duszpasterskiej. Udzielała jej także politycznego wsparcia na arenie międzynarodowej.

Przypomnijmy, że w niedzielę szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Kongresu USA Adam Schiff oświadczył, że ma obawy, że ponowna inwazja Rosji na Ukrainę jest „bardzo prawdopodobna”.

Zobacz także: Szef amerykańskiej dyplomacji omówił z polskim odpowiednikiem sytuację wokół Ukrainy

Podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Ukrainy Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy „odpowiedzą zdecydowanie”, jeśli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę. Zełenski przekazał, że przedyskutował z Bidenem kwestie związane z utrzymaniem pokoju w Europie oraz zapobieżeniem dalszej eskalacji. Biden zapewnił też Zełenskiego o swoim zaangażowaniu na rzecz zasady „nic o was bez was”.

Kresy.pl / LSM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz