Litwa rozszerza swoje sankcje wobec Rosji

W środę rząd Litwy zatwierdził szeroką listę towarów pochodzących z Rosji i Białorusi, których wwóz do bałtyckiej republiki będzie zabroniony.

Jak podał lokalny nadawca publiczny LRT lista obejmuje łącznie około 2,8 tys. różnych produktów z 24 kategorii. Listę sankcyjną przygotowało litewskie Ministerstwo Rolnictwa, co już samo w sobie wksazuje jakich produktów dotyczą zakazy handlowe. Wejdą one w życie już 3 czerwca.

Jak wymienia portal LRT Litwa zakazała importu z Rosji i Białorusi niektórych zwierzęt żywych, mięsa i niektórych przetworów mięsnych, ryb i skorupiaków, mleka i przetworów mlecznych, jaj, miodu, drzew i innych roślin, cebuli, niektórych warzyw, owoców i orzechów, kawy, herbaty , przypraw, zboża i jego produktów, mąki, skrobi, olejów i tłuszczów, wosków, cukrów, kakaa, napojów bezalkoholowych i alkoholowych, octów, pasz dla zwierząt, a także tytoniu i jego przetworzonych substytutów.

Litwa należy do państw Unii Europejskiej będących największymi zwolennikami nakładania kolejnych sankcji na Rosję, ale także sąsiednią Białoruś. Jeszcze w 2022 r. zaprzestała nawet tranzytu rosyjskich i białoruskich towarów, mimo że transport białoruskich nawozów stanowił znaczącą część dochodów litewskich kolei państwowych i portu w Kłajpedzie. W tych pierwszych doszło zresztą w 2022 r. roku do zbiorowych zwolnień pracowników.

Wspólnie z Polską, Litwa popierała w 2023 r. nałożenie sankcji na rosyjski sektor nuklearny.

Litwa nakłada też własne, narodową sankcje, na dwa państwa definiowane jako wrogie. Państwo to zamknęło cztery z sześciu przejść granicznych z Białorusią.

Wcześniej władze zakaz importu towarów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego z Rosji i Białorusi wprowadziły władze Łotwy, jak przypomniała w środę agencja TASS. Wszedł on w życie 8 marca. Początkowo w Rydze planowano zakazać wyłącznie importu zbóż, jednak „po negocjacjach z łotewskimi rolnikami” zdecydowano się rozszerzyć ten wykaz.

lrt.lt/tass.ru/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply