Senat USA zatwierdził projekt budżetu obronnego na następny rok budżetowy w wysokości 740 miliardów dolarów.  W projekcie wpisano m.in. zaostrzenie sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2.

Za przyjęciem projektu zagłosowało 86 senatorów, przeciwko było tylko 14. Jak podaje ukraiński serwis Radia Swoboda, w ustawie przewidziano nałożenie sankcji na zagraniczne osoby fizyczne i prawne pomagające w sprzedaży, dzierżawie lub udostępnianiu statków do układania rur gazociągu Nord Stream 2. To samo grozi za pomoc w modernizacji takich statków oraz ich ubezpieczeniu lub reasekuracji. Sankcje dotyczą także gazociągu Turecki Potok.

Wcześniej w tym tygodniu swoją wersję budżetu obronnego uchwaliła Izba Reprezentantów, również zapisując w nim wzmocnienie sankcji wobec gazociągu budowanego przez Rosjan na dnie Bałtyku. Teraz obie izby amerykańskiego parlamentu muszą uzgodnić wspólną wersję dokumentu, przyjąć ją w głosowaniach i przesłać prezydentowi do podpisu.

Jak zauważyło Radio Swoboda, wcześniej Biały Dom sygnalizował, że Donald Trump może zawetować budżet obronny widząc w nim ingerencję w kompetencje prezydenta, w tym ograniczenia w wykorzystaniu funduszy na wojnę w Afganistanie oraz użycie oddziałów Gwardii Narodowej na terenie Stanów Zjednoczonych.

Przypomnijmy, że nałożone pod koniec ubiegłego roku przez USA sankcje na firmy budujące Nord Stream 2 doprowadziły do wstrzymania układania ostatniego odcinka gazociągu na dnie Bałtyku. By dokończyć budowę gazociągu samodzielnie, Rosjanie zawrócili z Dalekiego Wschodu statek Akademik Czerski, który ma techniczne możliwości prowadzenia takich prac. Wówczas Amerykanie zaczęli rozważać rozszerzenia sankcji na osoby i firmy współpracujące ze statkami układającymi Nord Stream 2.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Szef unijnej dyplomacji przeciwko amerykańskim sankcjom wobec Nord Stream 2

Kresy.pl / radiosvoboda.org / uawire.org
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz