Prezydenci Białorusi i Kazachstanu wezwali pozostałe państwa Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej do usunięcia barier handlowych wewnątrz Unii. – informuje Interfax. Przywódcy państw EAUG spotkali się na szczycie w Erywaniu.

Na szczycie prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko powiedział, że jest szczególnie zaniepokojony wprowadzaniem barier „w tak wrażliwych obszarach, jak na przykład zamówienia publiczne”. Wezwał szefów państw członkowskich UAEG do „podjęcia decyzji politycznej” i usunięcia tych barier. Łukaszenko zauważył, że 1. października Eurazjatycka Komisja Gospodarcza uzyskała uprawnienia w kwestiach etykietowania i identyfikowalności towarów. Białoruski przywódca zażądał gwarancji, że „te progresywne propozycje” nie staną się nowymi przeszkodami w handlu.

Łukaszence wtórował prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew, który nazwał utworzenie ram regulacyjnych dla wolnego handlu w EAUG sukcesem, ale dodał, że w praktyce „chęć ochrony pozycji swoich producentów na rynkach krajowych w niektórych przypadkach przeważa nad celami integracji”. Według niego „wprowadzane są różne ekspertyzy, dodatkowe wymagania na poziomie regionalnym, niejawne rozporządzenia itd.”. Tokajew zauważył, że wprowadzanie takich barier jest szczegółowo omawiane w mediach, co powoduje spadek zaufania do integracji i może ją dyskredytować. Kazachski prezydent zasugerował, by Eurazjatycka Komisja Gospodarcza wzmocniła monitorowanie krajowego ustawodawstwa.

Potrzebę usuwania barier handlowych zauważył także prezydent Rosji Władimir Putin. Wśród priorytetów EAUG Putin wymienił także wprowadzenie ogólnounijnych regulacji w sektorze finansowym. Rosyjski prezydent wyraził nadzieję na powstanie do 2025 r. jednolitego rynku energii elektrycznej, gazu, ropy i produktów naftowych w ramach EAUG.

Szczyt krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej odbył się 1. października w Erywaniu w rezydencji prezydenta Armenii. Doszło na nim m.in. do zatwierdzenia budżetu EAUG na 2020 rok oraz podpisania umowy z Singapurem o strefie wolnego handlu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Do EAUG należą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan. Na szczycie był obecny również prezydent Mołdawii – państwa obserwatora przy EAUG, prezydent Iranu oraz premier Singapuru.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja chce skończyć z „ukrytym susbydiowaniem” Białorusi

Kresy.pl / Interfax / Biełta
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz