Przedstawiciel Kazachstanu w ONZ podpisał w głównej siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku dokument będący kolejnym krokiem tego państwa na drodze do rezygnacji z kary śmierci.

Jak podał w środę kazachski rząd, stały przedstawiciel Kazachstanu przy ONZ Kajrat Umarow podpisał Drugi Protokół Fakultatywny do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych postulujący zniesienie kary śmierci.

O decyzji o przystąpieniu do paktu mówił wcześniej prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew podczas ogólnej debaty politycznej na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. „Podpisanie tego międzynarodowego dokumentu jest kontynuacją kursu w kierunku stopniowego zawężania zakresu kary śmierci i humanizacji prawa karnego” – poinformowało kazachskie MSZ.

Jak pisze rosyjska Nowaja Gazieta, dekret wprowadzający moratorium na wykonywanie kary śmierci został podpisany przez ówczesnego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa w 2003 roku. Kara śmierci była przewidziana jedynie w przypadku wyjątkowo ciężkich przestępstw. W rzeczywistości skazanym na karę śmierci zaczęto zamieniać wyroki na dożywocie.

Według danych organizacji obrońców praw człowieka od 1990 roku do wprowadzenia moratorium w Kazachstanie wykonano 536 wyroków śmierci. Ostatni wyrok śmierci zapadł w 2016 roku wobec Rusłana Kulekbajewa, który został uznany winnym zabicia dziesięciu osób w Ałmatach.

CZYTAJ TAKŻE: 55 proc. Francuzów popiera przywrócenie kary śmierci. 82 proc. chce w kraju silnego przywódcy

Kresy.pl / gov.kz / novayagazeta.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz