Rosyjskie Ministerstwo Finansów zapowiada stopniowe zmniejszanie do zera dostaw taniej rosyjskie ropy dla Białorusi, co może odbić się na rentowności białoruskiego sektora naftowego.

Agencja informacyjna Reuters, a za nią niezależny portal Biełorusskij Partizan piszą o planowanej przez rosyjski rząd reformie podatkowej, która może się odbić na finansach Białorusi. Moskwa zamierza obniżać cło eksportowe na produkty naftowe przy jednoczesnym podwyższaniu podatków od kopalin. Oznacza to wzrost cen rosyjskich surowców przy jednoczesnym możliwym obniżeniu cen wytwarzanych przez rosyjskie rafinerie produktów na zagranicznych rynkach.

Tymczasem sprzedaż produktów naftowych uzyskiwanych z przerobu taniej rosyjskiej ropy ma jak dotychczas kluczowe znaczenie dla Białorusi. Dość wspomnieć, że w 2015 roku jedna czwarta wszystkich wpływów z eksportu na Białorusi przypadała właśnie na przemysł naftowy. Białorusini pozyskiwali rosyjską  ropę naftową po niskiej cenie i z zyskiem sprzedawali paliwa i inne produkty ropopochodne. Rosyjska reforma podatkowa może zmienić tę sytuację.

Władze Białorusi już obliczyły straty budżetowe jakie rosyjska reforma przyniesie temu państwu w przyszłym roku na 300 mln dolarów, ale po ukończeniu reformy nawet na 2 mld dol. rocznie. To wielkość odpowiadająca 2% Produktu Krajowego Brutto Białorusi. Mińsk zażądał więc od Moskwy kompensacji strat jakie poniesie. “Będzie jakaś kompensacja czy nie – to kwestia negocjacji. To skomplikowana kwestia, my jesteśmy w procesie omawiania” – poinformował dyrektor departamentu podatkowego rosyjskiego Ministerstwa Finansów Aleksiej Sazonow.

Sazonow zaznaczył przy tym, że “w każdym razie, jeśli będzie kompensacja to powinien być >>mechanizm rachunkowy<<, kiedy wszyscy będą widzieć jaką sumę rocznie my wysyłamy z budżetu Rosji na wsparcie Republiki Białoruś. Kiedy my zapewnialiśmy wsparcie w postaci różnic w cłach, nikt nawet tego nie widział, to było ukryte subsydiowanie gospodarki Białorusi. Teraz kiedy przeprowadzany jest manewr [podatkowy] wszystko to >>wypływa<< na powierzchnię. Więcej takiego ukrytego subsydiowania nie będzie”.

Według ocen Międzynarodowego Funduszu Walutowego ukryte subsydiowanie przez Rosję białoruskiej gospodarki odpowiadało w 2015 r. 10% PKB Białorusi.

Czytaj także: Porozumienie o handlu barterowym między Białorusią a Iranem

belaruspartisan.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply